‘ENGİN SİLİ’ Anısına

İstanbul Yelken Kulübü Viskomodoru olduğu dönemde 03 Mart 2020’ de talihsiz bir deniz kazasında kaybettiğimiz kardeşimiz, arkadaşımız, herkesin kalbinde ve hayatında farklı dokunuşları olan ‘Engin SİLİ’ yi İstanbul Yelken Kulübü’ nün sezonun ilk Hareketli Salma açılış yarışı ‘AÇIK ENGİN SİLİ KUPASI’ ile andık.

İstanbul Yelken Kulübü’ nün 70. Yılında Açılış Töreni; 16 Nisan Cumartesi günü Atatürk Büstü önünde saygı duruşu, İstiklal Marşı, açılış konuşmaları, büste ve ardından rıhtımdan denize en küçük sporcular tarafından denize çelenk bırakılması ile gerçekleşti. Açık statüde düzenlenen ve Optimist/Optimist Junior, ILCA 4, ILCA 6, ILCA 7, 420 ve Pirat sınıflarında düzenlenen yarışlara İstanbul dışından da olmak üzere toplam 16 kulüp, 200 ü geçen tekne filosu ile katıldı.

16 Nisan Cumartesi günü hava tahmin istasyonlarının da verdiği rüzgârsız saatlerde karada saatli tehir kullanılarak yerel bir rüzgâr umuduyla beklendi. Ama 16:30’ da günümüzü yarışsız sonlandırdık.

17 Nisan Pazar günü hava tahminleri artık genel Kuzeyli rüzgâr gösteriyordu ve öyle de oldu. Bir önceki güneşli ve sıcak havanın yerini, sert rüzgâr hamleli ve soğuk bir hava aldı. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu nedeniyle yolların sıkı bir şekilde trafiğe kapatılması İstanbul Yelken Kulübü’ ne zamanında ulaşımı olumsuz etkiledi. Denizciler, yelkenciler mücadeleci olurlar, birçoğunun değişik varış hikayeleri olsa da filo ve Yarış Kurulu olarak biraz gecikmeli de olsa denize çıktık. Hafif yağmur geçişli 8 ila 15 knts arasında genel Kuzeyli rüzgârda daha önce belirlediğimiz alanda Dalyan – Caddebostan Sahili mevkiinde, değişken hızlara sahip teknelerin ortalama 40 ila 45 dakika civarında yarışabilecekleri şekilde Trapezoid Parkurumuzu kurduk. Yedi ayrı start ile tüm sınıflara ikişer yarış yaptık, böylece bir günde yapılan 14 yarış ile Engin SİLİ Kupası’ nı tamamladık. Yarışlar sonrası tekneler arası herhangi bir Protesto veya Düzeltme İsteği olmaması sevindiriciydi.

Yarış kara ve deniz ekibimin kalite anlayışlarıyla gösterdikleri özen için emeklerine teşekkür ederim, ellerinize sağlık… Detay ve Sonuçlar için:

ÇEVRİMİÇİ DUYURU PANOSU

İ.Y.K HS YARIŞLARI

Havanın yağışlı olması nedeniyle kulüp salonunda yapılan Ödül Töreni açılışında Engin’ in ailesi ve yakın arkadaşlarının da konuşmalarıyla duygusal bir ortam yaşandı. Daha sonra ödüllerin takdimine geçildi. Tören sonunda İstanbul dışından katılan ekiplerin yuvalarına dönüş yolculukları başladı.

Duygusal ve her anı ‘Engin’ ile dolu bir hafta sonu geçirdik. Hayatımın çok anında beraber olduğum, denizde ve parkurda beraber çalışırken hep kendimi güvende hissettiğim bu kalbi güzel kardeşimin gene denizde bizi izlediğini düşündüm. Ona yakışanın en güzelini yapmaya çalıştık…

Işıklar içinde ol ‘Engin’, seni çok özlüyoruz…

20/04/2022 12:15

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s