Türkiye Şampiyonları İstanbul’ da belli oldu

TYFTürkiye Yelken Federasyonu, 420 – 470 & RS:X – Techno 293 – Raceboard Türkiye Şampiyonası İstanbul Yelken Kulübü desteği ve ev sahipliğinde    23 – 29 Ekim 2014 tarihlerinde İstanbul‘ da yapıldı.

TYF İlke Kararları Madde 8.1 uyarınca hareketli salma ile rüzgarsörfü sınıfları aynı parkurda eş zamanlı yarıştırılamayacağından ve sınıfların hızları ve yarış hedef zamanları birbirinden farklı olduğundan her gün tek yarış komitesi ile iki ayrı rota yapılandırmasında kısalan günlerin de olumsuz etkisiyle toplamda 420 – 470 sınıflarında yedi, RS: X sınıfında sekiz, Techno 293 ve Raceboard sınıflarında dört yarış yapıldı. 420 – 470 trapezoid rotada ve rüzgarsörfü sınıfları rüzgarüstü-rüzgaraltı rotada yarıştı.

iyk_logoİki hava cephesi geçişinin tam ortasında kalan şampiyonada, ilk yarış günü 24 Ekim‘ de Kuzeyli rüzgarın geç gelmesi nedeniyle 16.00 da verilen startla 420-470 sınıflarına iki yarış yapıldı ve gün batımının bulutlu havanın da etkisiyle daha hızlı kararmasından karaya dönüşler de karanlığa kaldı.

25 ve 26 Ekim günlerinde günün ilk yarışları rüzgarsörfüne programlandı, ancak rüzgarsızlıktan yarış yapılamadı.                                                                                                        27 Ekim sabahı 17 – 18 knts Kuzeyli rüzgar ile rüzgarsörfü sınıflarına yarışlarla başladı. RS: X te üç yarış yapılırken, diğerleri sadece bir yarış yapabildiler. Parkurun start hattı, zaman kaybını azaltmak için rüzgarsörfü sınıflarından sonra yarışacak 420-470 sınıflarının yarış süresi açısından ihtiyaç duyacağı mesafeye hazır kuruldu. Soğuğun rüzgarın şiddetini daha fazla hissettirmesi ve sağanakların güçlenmesi Techno 293 ve Raceboard sınıfı sporcularını zorladı, yarış kurulunun tüm botları kurtarmaya yoğunlaştı. Dolayısıyla finiş teknesinin, 2 ve 3 numaralı şamandıra botlarının yedeklerindeki boardlardan arınıp trapezoid rota yapılanması gecikmeye neden oldu. Saat: 13.30 programlı 420-470 startı ancak saat 14.00 e yetişti. 26 Ekim günü saatlerin bir saat geri alınmasıyla gün batımı 17.00 a geldi. Tüm şartların aleyhte çalıştığı nadir bir yarış serisinin en zorlu günüydü. 27 Ekim 420-470 sınıflarına da iki yarış ile bitti ve gene hafif karanlıkta döndük.                                                                                           28 Ekim günü ilk grup 420-470 sınıfları idi. Ortalama 17-19 knts ve sağanaklarda 20-22 knts Kuzeyli rüzgarla üç yarış yaptılar. Havanın şiddeti ve yoğunluğu devam ettiğinden 27 Ekim’ de yaşanan deneyimle karaya dönüşte emniyeti riske atamayacağımızdan sadece RS: X sınıfını denize çağırdık. Poseydonun ciğerleri boşalmış olmalı ki, startları esnasında rüzgar birden 6-7 knts a kadar düştü ve RS: X lere iki yarışla gün batmaya az kala karaya döndük.                                                                                                                                                                29 Ekim günü yarış eksikleri nedeniyle gün rüzgarsörfü sınıfları ile başladı ve 6 – 8 knts Kuzeyli rüzgarla üçer yarışları tamamlandığında 420-470 sınıflarına zaman kalmadı.

odul 2 ekim14

Aynı parkurda eş zamanlı yarıştıramama, tek yarış komitesi, kısa günler, saatlerin geri alınışı, cephenin kaybettirdiği iki rüzgarsız gün, soğuk, yağmur benim deyimimle “ayarlasanız, yapamazsınız”, sadece emek ve zaman kaybına ve sonuç olarak yarış adedinin azalmasına neden oldu. Teknik ve şartlar olarak daha önce hiç bu kadar birbirine girmiş zor bir yarış serisi yaşamamıştım. Resimi bütün olarak görebilenler için, kim ne kadar değerlendirir bilinmez ama, bu şampiyona yarış adedinden, süresinden tekniğine kadar aleyhte gelişen bunca şarta rağmen çok iyi başarılmış bir yarış serisidir. Yarış Komitesi arkadaşlarımı emeklerinden ve bana gösterdikleri sabırdan 🙂 dolayı kalben kutlar ve teşekkür ederim, ellerinize sağlık arkadaşlar…

Sonuç ve ödüller için lütfen tıklayınız

Destek dolu ev sahipliği için İstanbul Yelken Kulübü’ ne, tüm sporcu ve antrenörlere teşekkür eder, kazanan tüm sporcuları kutlarım.

Tüm Hakları Saklıdır

03/11/2014 – 09.40

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s