2013 ISAF Yıllık Konferansı’ nın ardından

ISAF_logo_colour_360

2013 ISAF Yıllık Konferansı 09 – 16 Kasım tarihleri arasında Muscat, Umman Sultanlığı’ nda düzenlendi.

Konferansa ISAF (Uluslar arası Yelken Federasyonu) Başkan Yardımcısı ve TYF eski Başkanı Nazlı İmre, ISAF Geliştirme ve Gençlik Komitesi üyesi Emrah Sürmen ve ISAF Okyanus ve Açık Deniz Komitesi üyesi Alp Doğuoğlu da katıldı.

isaf-muscat-oman-16112013*ISAF Konseyi 2020 Tokyo Olimpik Yelken Yarışlarının, 2016 Rio Olimpiyatları’ na dâhil on organizasyon ve sınıfı içereceğini oyladı.                  Erkekler Board – RS: X                         Kadınlar Board – RS: X

Erkekler Tek Kişilik Dingi –  Laser    Kadınlar Tek Kişilik Dingi – Laser Radial

Ağır Siklet Erkekler Tek Kişilik Dingi – Finn

Erkekler Skiff – 49er                                                                                                                     Kadınlar Skiff – 49erFX

Erkekler İki Kişilik Dingi – 470                                                                                                   Kadınlar İki Kişilik Dingi – 470

Karışık İki Kişilik Çok Gövdeli – Nacra 17

IOC (Uluslar arası Olimpiyat Komitesi) Tokyo 2020 için ilave madalya arayışına girerse, ilave madalyalar öncelikle Kiteboard organizasyonlarına tahsis edilebilecek.

*2013 Mayıs ayında Kopenhag, Danimarka’ da yapılan ISAF Yıl Ortası Toplantısında ISAF Başkanı Carlo Croce, ISAF İcra Kurulu’nun önemli hedeflerinden birinin ISAF organizasyonlarını canlandırmak olduğunu açıklamıştı. Böylece yeni bir çalışma başladı, amacı:                                                                                                                                    Her yıl tartışmasız bir Dünya şampiyonunu Olimpiyat Organizasyonunda zirveye taşıyacak ve sporculara, ulusal ekiplere, Olimpik Sınıflara ve ISAF’ a Olimpiyat Oyunlarından öte önemli sportif ve ticari değer oluşumu sağlayacak, anlaşılır ve profesyonelce organize edilmiş bir Olimpik yelken yıllık takvimi hazırlamak.

Yeni ISAF yarış organizasyon yapısında arzu edilen sonuç; tüm ülkelere, tüm sporculara ve tüm organizasyonlara daha net hedeflerle ve başlangıç düzeyinden seçkinlere kadar olan düzeyde uyum ve değer gelişim sonuçlarını daha iyi ölçme yolunu anlaşılır bir yapı ile sağlamak.

ISAF Konseyi uzun görüşmeler sonunda yeni kavramı lehte oyladı.                                    ISAF Dünya Kupası yeni öngörüsü için lütfen tıklayın

*Rio 2016 Olimpik Yelken Yarışları format ve seçmesi, son detaylar 2014’ te teyid edilmek üzere ISAF Konseyinde kabul edildi.                                                                       Format Çalışma Grubu Raporu için lütfen tıklayın

Yarış programının bütünlüğünü sağlamak üzere her organizasyonda Madalya Yarışlarından önce iki tam gün yedek gün olarak programlanacak. Erkekler ve Kadınlar 470, Laser, Laser Radial ve Finn sınıfları günde iki yarış olmak üzere toplam 10 yarış seçmesi yapacak ve onu ilk on tekneye açık bir final yarışı izleyecek.

Erkekler ve Kadınlar RS: X temelde benzer formatta yarışacak ancak günlük yarış sayısı, 2014 ve 2015 Olimpik test organizasyonlarını takiben ISAF Teknik Delegeleri, Olimpik Yönetim Ekibi ve RS: X sınıfı tarafından gözden geçirilecek.

2014 Rio Test Organizasyonu 03 – 09 Ağustos arasında her ulusal otoriteye 2 kayıt ile yapılacak. Hedef zamanlar, yarış yönetimi ve nihai program 2014 Mayıs ayında belirlenecek.

Seçme (Yeterlik) Sistemi, Uluslar arası Olimpiyat Komitesi (IOC) onayı sonrası 2014 Şubat’ ta yayınlanacak. Ülkeler, seçmenin %50 sinin tesbit edileceği Santander 2014 ISAF Worlds’ te yeterlik kazanmaya başlayacaklar. Geriye kalan yeterlikler 2015 ve 2016 Kıtasal Seçme Regatta’ larında kazanılacak.

ISAF, Santander 2014 Dünya Şampiyonası için ulusal otoritelere ‘öncelikli kayıt’ ve ulusal otorite tarafından onaylanacak ‘irtibat kişisi’ bildirim formunu göndermiş bulunuyor. Bu formların ulusal otorite yetkilisi tarafından en geç 01 Ocak 2014’ e kadar ISAF’ a onaylı olarak geri gönderilmesi isteniyor.

YY_World-Sailor-of-the-year2013 ISAF Yıllık Konferansı’ nda ISAF Rolex Dünyada Yılın Yelkencileri de belli oldu. Erkek: Mathew Belcher (AUS)        Kadın: Jo Aleh & Polly Powrie (NZL) Hepsi 470 sınıfı Olimpiyat ve Dünya Şampiyonları ve Avusturalya kıtasından…

copyrighted02/12/2013 – 14.45                                         Resim: Kurt Arrigo / Rolex

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s