China Cup hasarlarla sona erdi.

Altıncı Uluslararası Çin Kupası 29 Ekim’ de yapılan iki yarış ile toplamda sekiz yarış üzerinden sona erdi.

28 Ekim günü sağanaklarda 20 ila 22 knt ı bulan rüzgar ve dalgalı denizde kimi tekne direksiz kaldı, kimi de umulmadık aksilikler yaşadılar.

Aynı gün beşinci yarışta 7. liği bulunan Team TEZMARİN, sancak kontra pupa seyrinde iken diğer IRC 1 filosunda iskele kontra orsa seyrinde olan Surfdude ile karşılaştı. Büyük olasılıkla rotaları net çatışma noktasında değildi ama Surfdude‘ in direk tepesi Tezmarin‘ in direğine takıldı ve Surfdude‘ un direği yukarıdan kırıldı.

İskele kontra seyretmek azami dikkat ve sorumluluk gerektirir. Tezmarin’ in, sağanaklı havada balon gönderini tamamen rüzgara göstermişken kafayı açması zor olduğu kadar riskli bir kavançaya neden olacağı gibi, kavança sonrası rotasında başka seyreden tekne de olmaması gerekirdi. Uluslararası Jüri, Surfdude‘ u Kural 10’ dan, Team Tezmarin’ i de Kural 14′ ten diskalifiye etti. Orhan Tüker sorumlu/dümenciliğinde Tezmarin ekibi pes etmedi ve hakkını aramak için Kural 66 uyarınca ‘Duruşmayı Yeniden Açma’ talebinde bulundu ve jürinin yeniden duruşma açılması talebini kabulü ile yeniden görüşülen protestoda ilk DSQ kararı kalkarak, Tezmarin‘ in beşinci yarıştaki finiş derecesi geçerli kabul edildi. Bu stresli karar 29 Ekim sabahı kesinleşti, ardından Team TEZMARİN günün son yarışları için denize çıktı. Ne yazık ki stres bitmemişti ve son günün ilk, serinin yedinci yarışının startında yarış komitesinin belirlediği beş Siyah Bayrak Cezası (BFD) alan teknelerden biri de  Tezmarin ekibi oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha önce OCS puanlarını attıklarının bilincinde ve bu moralle sekizinci son yarışta 13. lük finiş sıralamasıyla geçici sonuçlara göre Team TEZMARİN, China Cup’ ı OD Beneteau First 40.7 filosunda 30 ekip arasında 14. tamamladı.

Anlaşılan dün Murphy herkesi ziyaret etmiş:) Geçmiş 470 Dünya Şampiyonu Simon Cooke dümenciliği, 2012 49er Olimpiyat gümüş madalyalı Peter Burling taktisyenliği ve Amerika Kupası yelkencisi Ed Smyth navigatörlüğünde lider Vatti Sailing Team de Audi Ada Yarışı startında süpriz yaşadı. Starttan hemen önce anayelken mandarı koptu ama deneyimli dümenci sadece flokla elinden geleni yaparken ekip üç dakikada anayelkeni yeniden bastı. Geriye yarışı toparlamak kalmıştı. Geçici sonuçlara göre ilk üç sıralaması:

1. Jono Rankine – Vatti Sailing Team, 1 – (31/OCS) – 1 – 2 – 1 – 1 – 2 – 1; 9 net

2. Rick Pointon – Beijing Sailing Center, 4 – (8) – 2 – 1 – 4 – 2 – 3 – 8; 24 net

3. Robin Hawthorn – Team Vicsail, 3 – 1 – (31/DSQ) – 4 – 3 – 3 – 8 – 5; 27 net

14. Orhan Tüker – Team TEZMARİN, 7 – (31/OCS) – 6 – 15 – 7 – 8 – 31/BFD – 13; 87 net

Tüm filolarda 18 ülkeden 91 ekibin mücadele ettiği China Cup bu akşam yapılacak Ödül Töreni ile bitecek…

29/10/2012 – 12:20                                             Foto:Studio Borlenghi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s