Dragoncuların merkezi, Bodrum

Faliron start

Yıllar var ki, dragoncular teknelerini yavaş yavaş İstanbul’ dan Bodrum’ a taşıdı. Filoya yeni tekneler katıldı ve Bodrum yelkencileri arasında da dinamik bir popülerite kazandı. Dragon her sınıfta olduğu gibi olimpik olmaması ve sabit salmalı özelliği ile ülkemizde son yıllarda fazla özenilmeyen, tercih edilmeyen bir sınıf olmuştu. Ama gözardı edilen konu tek dizayn/eş tekne (OD) bir tekne olması, dolayısıyla yarış yelkenciliğinde ihtiyaç duyduğumuz yarışçılık nitelik ve kalitesine kazandıracakları da biraz unutuldu. Yarış yelkenciliği yaş tanımaz! 

Arda Baykal 2007Dragon teknesi 1929′ da Johan Anker tarafından tasarlandığında Norveç sularında gezi amacı içeriyordu ve iki yataklıydı. On yıl içerisinde bütün Avrupa’ ya yayıldı ve yat yarışçılığı kavramında 1937′ de Gold Cup doğdu. 1948′ de Olimpik sınıf oldu ve 1972 Münih Olimpiyatlarına kadar öyle kaldı. 1973′ te Boressen’ in tekneyi G.R.P imalatı ile uyarlaması Dragon sınıfı için bir milat oldu ve sınıfın bugüne kadar gelişimini sağladı.

ULUSLARARASI BAŞARILAR ARASINDA

Azat Baykal 2008Geçmişinde Snipe ve Dragon sınıflarında birçok Türkiye şampiyonaları ünvanı olan ve 1997-2000 ve 2004-2006 yılları arasında Türkiye Yelken Federasyonu Başkanlığı yapan Azat Baykal, Levent Özgen ve Erdil Uzaltan ekibi olarak 1998′ de bir puanla üçüncülüğü kaçırarak Avrupa Şampiyonası’ nda ve 2004′ te oğlu Arda Baykal ve Erdil Uzaltan ile Gold Cup’ ta dördüncülük kazandılar.

Enver Adakan

2004 Atina Olimpiyatları’ nda açılış töreninde bayrağımızı taşıma gururunu yaşayan Finn sınıfı olimpik sporcumuz Ali Enver Adakan da 2001′ de antrenörü Malte Philipp (GER) dümenciliğinde ekip olarak Dragon Dünya Şampiyonluğu mutluluğunu yaşadı.

Uluslararası Dragon Birliği (IDA)’ ne üye ‘Türkiye Dragon Birliği’ resmi başkanlığını TYF Yat ve Dragon Komitesi Başkanı Ömer Karacalar yapıyor. Faliron DragoncularımızDragoncularımız, teknelerini gemiyle naklettiler ve yarış programları arasına, 23 – 24 Mayıs 2015 tarihleri arasında komşu Faliron’ da 10 teknelik filo ile düzenlenen 2015 Yunanistan Açık Dragon Şampiyonası I. Ayak yarışını da aldılar. Arkun Demircan – Azat Baykal – Babür Tüzer ekibi ikinci, Ali Doğaner – Atıler Bağcı – Doruk Ayaz dördüncü ve Erdem Ağan – Ali Öztürk – Harun Güler ekibi sekizinci oldular.

59. YIL PİRİ REİS KUPASI 13 HAZİRAN’ DA BODRUM’ DA YAPILDI

1956 yılında HULUSİ YOLAÇ, ATHAR BEŞPINAR ve ÖZCAN ÖZYEMİŞÇİ tarafından ilk kez ihdas olunan bu kupa, Türk Yelken tarihinin mihenk taşlarından biri olarak anılmaktadır. Yarışın fikir babası, dönemin genç Dragon yarışçısı Özcan Özyemişçi’ dir. Geleneksel Piri Reis Kupası yarışı, değişmez rota ve saat olarak her yıl Ağustos ayının ilk Pazar günü icra edilmiştir. Dragon sınıfı teknelerin tümüyle BODRUM’ a intikalleri nedeniyle 2014 yılında yarış yapılmadı, ancak İstanbul Yelken Kulübü ve Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü arasında varılan anlaşma sonucu yarışın 2015 yılından itibaren Bodrum’da yapılması kararlaştırıldı.

Yaklaşık 40 deniz millik rota: Bodrum Start-Çelebi Adası İskelede-Kargı Adası İskelede-Bodrum Dönüş Şamandırası Sancakta-Orak Adası İskelede-Bodrum Finiş

SONUÇLAR                                                                          1. Azat Baykal - Erdil Uzaltan - Emir Işıklıgil / TUR 50                          2. Ali Doğaner - Atıler Bağcı - Doruk Ayaz / TUR 49                               3. Arkun Demircan - Babür Tüzer - Emin Ersen / TUR 39                             4. Erdem Ağan - Ali Öztürk - Harun Güler / TUR 42                                 5. Ata Narin - Leon Sarfati - Ege Gürdeniz / TUR 40                               6. Can Akbaşoğlu - Emre Ablay - Serhat Ayan / TUR 46                              7. Ali Nasman - Köksal Demirdağ - Derin Öner /  IRL 170

Dragon Ödül Piri Reis 2015

Tüm Dragoncuları emekleri, girişimleri için kutlar, keyifli bir ödül töreni dileriz 🙂

Tüm Hakları Saklıdır14/06/2015 – 23.15                                                  Ödül Foto: Osman Uğur

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s