Sadun BORO’ yu kaybettik

Sadun BoroGeçen gece Marmaris’ te yoğun bakıma kaldırılan deniz ve yelken dünyamızın ağabeyi Sadun BORO vefat etti. 

SADUN AĞABEYİMİZİ 05 HAZİRAN SABAHI MAALESEF KAYBETTİK.

Çıktığın seyirde rotan ışıklarla dolu olsun Sadun Ağbi…                             Camiamızın başı sağ olsun. Tanrı’ dan rahmet, kederli ailesine ve tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı dileriz.

Cenazesi 08 Haziran Pazartesi günü Karacasöğüt Camii’ nde, ikindi namazını müteakip Karacasöğüt Köy Mezarlığı’ nda toprağa verilecek.

Can Pulak tarafından bildirilen SADUN BORO’ NUN CENAZE TÖRENİ PROGRAMI

Sadun BORO Kalbimizdesin

“Sadun Boro’nun vasiyetinin yerine getirilmesi” kampanya

KısmetTeknesiyle dünya turu yapan ilk Türk olan 87 yaşındaki Sadun Boro, İstanbul’da 1928 yılında doğdu. Sadun Boro’ nun çocukluk ve gençlik yılları Caddebostan ve Marmara kıyılarında geçti. Denizcilik hayatına önce sandalla başladı; liseye geçtiği yıllarda ilk yelkenli teknesine sahip oldu. 1952’de Ling adlı 11 metrelik bir yelkenliyle İngiltere’ den Karayip Adaları’na kadar uzanan ilk açıkdeniz,  Atlantik aşırı yolculuğunu bir İngiliz ile birlikte gerçekleştirdi. En büyük hayalini 1965’te Alman asıllı eşi Oda Boro ile birlikte gerçekleştirdi. Onlara Kanarya Adaları’ nda aldıkları ünlü kedileri Miço eşlik etti. Üç yıl süren dünya turu anıları Hürriyet gazetesinde yayımlandı. Bu anılar, daha sonra ‘Pupa Yelken’ adlı kitapta toplandı.

BOROlarBoro ailesi 1977-79 arasında, o zaman sekiz yaşında olan kızları Deniz‘ le beraber Karayip Adaları’ nı, Amerika’ nın doğu sahillerini gezdi. 1980’den beri Bodrum’ da ve teknesiyle Okluk Koyu’ nda yaşayan Sadun Boro özellikle Gökova, Göcek gibi güney Ege koylarının korunması için çaba harcadı. Sadun Boro, 46 yıl boyunca bindiği ve yaklaşık 150 bin deniz mili yaptığı ‘Kısmet’ adlı teknesini İstanbul’ daki Rahmi Koç Müzesi’ ne bağışladı. Ardından ‘Son Bahar’ isimli katamaran tipi tekneyi satın aldı.

05/05/2015 – 10.10                  [Güncelleme: 06/06/2015 – 09.00]

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s