Lasercilerimiz Avrupa Şampiyonası için Split’ te

splitlogoLaser Avrupa Şampiyonası 07 – 14 Haziran 2014 tarihleri arasında Split Yelken Kulübü organizatörlüğünde ve Avrupa Laser Sınıf Birliği (EurILCA) himayesinde Split, Hırvatistan’ da Standart, Radial kadınlar ve erkekler sınıflarına açık gerçekleşiyor.

Günde iki ve toplamda oniki yarış planlı şampiyonada yarışlar 09 Haziran günü başladı ve 8 – 10 knts Batı rüzgarıyla 32 dereceyi bulan havada iki yarış yapıldı. 10 Haziran günü 10 – 12 knts Batılı rüzgarla güzel başladı ama öğleden sonra şiddetini iyice kaybedince gün tek yarışla son buldu. 11 Haziran günü 10 – 14 knts rüzgarla iki yarış yapıldı ve ardından fırtına geldi. Final serisinin ilk günü 12 Haziran’ da denizde beş saat geçirildi ancak yarış yapılamadı ve yarışçılara 13 Haziran günü üç yarış planlandığı ilan edildi. 13 Haziran günü gene zor bir gün oldu, yarış komitesi hafif ve değişken rüzgar ve güçlü akıntı ile iyi bir start hattı ve rota kurmada zorlandı. Standart Altın grupta yarışın beşinci ayağında rüzgar tamamen bitmeden rota kısaltması ile sonuç alınabildi. Böylece sadece Standart ve Radial (Kadınlar) Altın grupta bir yarış ile gün sona erdi. 14 Haziran günü yarış yapılamayınca şampiyona altı yarış ile sona erdi.

Yarışlar hedef zamanı 60 dakika olmak üzere orsa finiş Trapezoid Rota konfigürasyonunda yapılıyor. Start işlemlerinde “U” kod bayrağı uygulamasının gene kullanabileceği şampiyonada, on ve daha fazla yarış tamamlandığında iki kötü puan atmaya geçiliyor ve Yarış Kurulu rüzgar şiddeti 5 knts (2.5m/s) altına indiğinde yarışı abandone edebiliyor. Lider teknenin finişini müteakip 20 dakika içinde finiş yapamayanlar da DNF puanı alıyor.

lasereur2014

DÖNERTAŞ ve KAYNAR Altın Grupta                                                                          Ülkemiz bu şampiyonada yedi sporcu ile yarışıyor. 11 Haziran’ da sona eren Eleme (seçme) serisinde beş yarış sonunda olimpik sporcularımız Standartta Mustafa Çakır (ÇYİK) 132 sporcu arasında 63. olarak Gümüş Grupta ve Radial Kadınlarda Nazlı Çağla Dönertaş (FB) 92 sporcu arasında 11. olarak Altın Grupta;                               2012 yılında İstanbul Yelken Kulübü sporcusu olan Laser Radial Gençler Avrupa Şampiyonu Pınar Kaynar (FB) Radial Kadınlarda 92 sporcu arasında 35. olarak Altın Grupta;                                                                                                                                            2012  Laser 4.7 Gençler Avrupa Şampiyonu Yaşar Doğa Arıbaş (İYK) Radial Erkeklerde 35 sporcu arasında 11. olarak Final Serisine devam edecekler.

Final serisi 13 Haziran’ da Standart ve Radial Altın Grupta yapılan tek yarış ile son buldu. Böylece toplam altı yarış üzerinden Laser Avrupa Şampiyonası’ nda Nazlı Çağla Dönertaş 16. ve Pınar Kaynar 18. oldu.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Diğer sporcularımız Standartta Onur Bilgen (İYK) 132 sporcu arasında 91. olarak Bronz Grupta, Radial Kadınlarda Ecem Güzel (GS) 92 sporcu arasında 72. olarak Gümüş Grupta ve Radial Erkeklerde Kerim Kaan Ordu (FB) 35 sporcu arasında 10. durumda Final yarışlarına geldiler.  Yelken takımımızın resmi antrenörlüklerini Standart sınıfında Kajetan Glinkiewicz ve Radial sınıfında Giedrius Guzys yapıyor.

Detay sonuçlar için: http://www.lasereuropeans2014.com/

Standart sınıfında lider beş tekne müthiş bir çekişme ile Final Serisine girdiler.                    1. Robert Scheidt (BRA)                          11 Puan                                                                              2. Tonci Stipanovic (CRO)                      12 Puan                                                                               3. Rutger Van Schaardenburg (NED)   13 Puan                                                                              4. Pavlos Kontides (CYP)                         14 Puan                                                                              5. Nick Thompson (GBR)                        14 Puan

Laser Standart sınıfında da altı yarış toplamında Tonci Stipanovic (CRO) Avrupa Şampiyonu oldu.

Sporcularımıza ve tüm çalıştırıcılara bol şans dileriz…

copyrighted11/06/2014 – 12.05              [Güncelleme: 14/06/2014 – 16.15]

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s