“Xanthos” suya indi, sırada Opti-TUR var

xanthos“Xanthos” vakum infüzyon teknolojisi ile üretilmiş 5,45m boyunda bir sert tabanlı şişme bot. Gebze, İstanbul’ da Talat Uludağ – Tan Dizayn tesislerinde bir Türk markası olarak doğdu. Dayanıklı, ergonomik, dengeli, hızlı, kuru seyir yapabilme ve tornistanda iken kıç aynadan su almama özelliklerine sahip.

xanthos_up6Prototip Xanthos, 100 beygir gücünde ve dört zamanlı motorla dalgalı deniz şartlarında yapılan test seyrinde 42 knt hıza ulaştı. Derin omurgalı (V tip) yapısı ve kıç bağlantıları  omurgaya sabitlenen alüminyum alaşımlı beş posta takviyesi ile dayanıklılık konusu özelliklerinden en başta gelenler. Bu takviyeler konsol, çeki paslanmazı ve oturma grubunun bağlantı yerleri ile kıç taraftaki roll bar bağlantılarında da geçerli.

xanthos_up7Gövde kalınlığı 11mm olan Xanthos’ un hava tüpleri birbirinden bağımsız beş bölüm olarak tasarlanmış. Böylece herhangi bir yırtılma ve yara alma halinde botun batma tehlikesi ile karşılaşmaması düşünülmüş. xanthos_up4

 

Motor koruma çemberi, çeki paslanmazı ve roll bar, yan cep, dalga tentesi, oksidasyona engel olmak için elektrik donanımının yuvası olan konsol altında sızdırmazlık, sudan kayganlaşacak tüpler üzerinde kaydırmaz bantlar, tüplerin yanaşmalar esasında zarar görmesini engelleyen ve yanaştığı tekneye de zararını önleyen özel yumrular Xanthos’ un başlıca niteliklerinden.

mihriBu projede yoğun emek harcayan yelkenci mimar Mihri Ereş hiç şüphesiz 29 yıllık antrenörlük hayatındaki deneyimlerini Xanthos‘ a işlemiş. Antrenör ve destek botu olarak doğan Xanthos’ un başta arama-kurtarma amaçlı olmak üzere farklı kullanım özellikleriyle donanması ve farklı boylarda üretilmesi de çalışmalar arasında yer alıyor.

Tam Boy: 5.45 m
 En: 2.35 m
 Toplam Ağırlık: 350 Kg
 Malzeme: Gövde, Konsol ve Oturaklar Vakum Infüzyon 
(11 mm cidar kalınlığında örgü elyaf),
Konsol, Oturma Gurupları, Kıç Ayna ve Bağlantı Kuşakları metal konstrüksiyon takviyeli  
 Yakıt tankı: 54 Lt. Polietilen
 Balon ve Kumaş:  
1.2 mm Polyester, 5 bölmeli, her bölmede fazla 
basınç atım supabı var.
 Motor: 70 hp (min) 115 hp (max)
 Kapasite: 6 Kişi
 Paslanmaz: Çeki Direği, Motor Koruma ve Rollbar

opti_tur_up1Xanthos’ un doğumu, Danimarkalı Opti-X’ in Türkiye kanadında da yeni bir projeyi gündeme getirdi. Opti-X’ i Türkiye’ ye getiren Mustafa Pektaş, Uluslararası Optimist Sınıf Birliği’ ne başvurdu ve Tan Dizayn’ ın yeteneklerini ve olanaklarını ortaya koyarak IODA onaylı Optimist üreticisi oldu. Opti-TUR lar da vakum infüzyon teknolojisi ile üretilecek.

Detaylı bilgi için (lütfen tıklayın)

Güzel gelişmelerin devam etmesini dileriz. Hoşgeldin Xanthos ve Opti-TUR…

external_540x53_tandizaynbanner

28/04/2014 – 19.10                                                                                  Kaynak: Turksail.com

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s