2013′ ün sonuna doğru şampiyonalar sürüyor

Göz açıp kapayana kadar bir yılın daha sonuna geliyoruz. Zaman, deneyim kazanmada en etkin faktör; iyisini ve kötüsünü doğru değerlendirip kısa, orta ve uzun vadeli programlar yapma gereksinimimizin en önemli sebebi de bu olsa gerek.                                        Ülkemizin en kalabalık hareketli salma yarış sınıfları Optimist ve Laser, her ikisi de yarınımız olan çocuklarımızı ve gençlerimizi kapsıyor. 420, 470, Finn, Pirat ve Rüzgarsörfü sınıflarında yarışan sporcularımızı unutmuyoruz elbet.                            Optimist – Laser filoları önce Eylül ayında Türkiye Şampiyonası’ nda, ardından Atatürk Kupası’ nda 2013 için son kez karşılaştılar.                                                                         TUR20134.7Optimist sınıfında Türkiye Şampiyonası’ nın en başarılı kulübü, antrenörleri Tamer Başlığ ile Turgutreis Yelken Kulübü idi. Turgutreis Yelken Takımı Haziran ayında yapılan 2013 Optimist Takım Yarışı Türkiye Şampiyonası’ nı da kazanmıştı, onları Marmara Yelken ve Galatasaray takip etmişti.                                                                                                             Laser 4.7 Türkiye Şampiyonası‘ nda ilk üçlerini Fenerbahçe, Foça, Galatasaray, Karşıyaka ve Tekirdağ yelken kulüp ve yelken şubeleri paylaştı. Laser Radial Türkiye Şampiyonası’ nda İstanbul Yelken Kulübü’ nün ağırlığı görülürken, sekiz sporcunun mücadele ettiği Laser Standart Türkiye Şampiyonası’ nda genel klasman Heybeliada Su Sporları, İstanbul Yelken Kulübü ve Galatasaray arasında paylaşıldı, gençler klasmanında da Konak Belediye Spor ve Karşıyaka SK Yelken Şubesi ödüllere sahip oldu.                                                           Bu iki sınıf Kasım ayında Marmaris’ te hafif  rüzgar rejiminde yapılan Atatürk Kupası için tekrar buluştu. Beş yarış üzerinden bir kötü puan atmalı sonuçlanan Optimist Atatürk Kupası’ nda İstanbul, Muğla, Samsun ve İzmir kulüpleri ağırlığı oluşturdu. Laser 4.7 Atatürk Kupası üç yarış ve Laser Radial Atatürk Kupası dört yarış üzerinden atmasız olarak değerlendirildi. Radial yarışlarında İskenderun Yelken İhtisas sporcuları sonuçları ile dikkat çekiyor. Dört yarış ile atmasız sonuçlanan Laser Standart Atatürk Kupası’ nda altı sporcu yarıştı, genel klasmanın ilk üçleri Galatasaray, Fenerbahçe ve İstanbul Yelken Kulübü, Gençler de Karşıyaka SK Yelken Şubesi ve Konak Belediye Spor olarak sıralandı. Bu son buluşma sonrası Laser Standart sporcularımız Umman’ da düzenlenen Laser Dünya Şampiyonası’ na gitti.

laserworldchampion_logoUmman – Al Mussanah Sports City’ de 14 – 23 Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek Laser Standart Erkekler Dünya Şampiyonası, 1996 ve öncesinde doğan deneyimli sporculara açık.

Sporcularımız Onur Bilgen (İYK), Güney Kaptan (GS) ve Utku Gönener (FB) ön kayıdı yaklaşık 128 olan sporcu arasında mücadele edecek. 16 Kasım’ da yapılacak Deneme yarışı sonrasında resmi seçme yarışları filo iki gruba ayrılarak günde iki yarış planlı olmak üzere 17 Kasım’ da başlayacak. İç ve Dış bacaklı Trapezoid Rota ile orsa finiş yapılandırmasında yarışın hedef zamanı 60dk ve bu yıl tüm Laser şampiyonalarında olduğu gibi start işlemlerinde “U” kod bayrağı cezası uygulanacak. Siyah bayrağın yumuşatılmış hali 🙂 Yarış Kurulunun yarış alanında 5knt altında rüzgar tesbit etmesi halinde Kural 32.1 e uygun olmak şartı ile yarışlar abandone edilebilecek.

Sporcularımıza bol şans dileriz…

copyrighted13/11/2013 – 13.00                                                      Foto: Samim Dane

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s