2013 Finn Açık Avrupa Şampiyonası, Warnemünde

FinnEuropeansFinn Açık Avrupa Şampiyonası 19 – 27 Temmuz 2013 tarihleri arasında Rostock-Warnemünde, Almanya’ da Uluslar arası Finn Sınıf Birliği ve Alman Finn Sınıf Birliği organizasyonunda gerçekleşiyor.

TUR21

Finn teknesi, İsveçli Rickard Sarby tarafından bir tasarım yarışmasında 1952 Helsinki Olimpiyat Oyunları için tasarlanmış. Ahşap gövde, direk ve kumaş yelkenle başlayan teknenin gelişimi 1990 larda polyester gövde, karbon direk ve Kevlar yelkene ulaşmış. Günümüze kadar gelişimini güçlü bir lobi olarak sürdüren Finn Sınıfının unutulmaz efsaneleri Paul Elvstrøm, Willy Kuhweide, John Bertrand and Jochen Schümann gibi isimler oldular.

Ülkemizde ‘ağır siklet’ Finn Sınıfında Olimpiyatlara katılan sporcularımız:

2012 Londra – Alican Kaynar 24 teknede 18.                                                                            2008 Beijing – Ali Kemal Tüfekçi 35 teknede 22.                                                                    2004 Atina – Ali Enver Adakan 25 teknede 16.                                                                        2000 Sidney – Ali Enver Adakan 25 teknede 8. (Olimpiyat Diploması)                                      1992 Barselona – Arif Gürdenli 29 teknede 11.                                                                         1988 Seul – Haluk Babacan 33 teknede 24.                                                                               1964 Tokyo –Haluk Kakış 33 teknede 25.                                                                                  1960 Roma – Ersin Demir 35 teknede 27.                                                                           [Kaynak: TYF]

AKaynarWarnemünde’ de ülkemizi temsilen yarışan Milli Takımımız:                                            Alican Kaynar (FB), Alican Başeğmez (İYK), Cem Gözen (İYK)

23 Temmuz günü yapılan üç yarış sonunda; Alican Kaynar 8., Alican Başeğmez 42. ve Cem Gözen 60. durumda.                         Kesin Sonuçlar, 27 Temmuz

Finn Açık Avrupa Şampiyonası’ nda on yarışlık filo serisi tamamlandıktan sonra ilk on Madalya Yarışına ve diğerleri de Final yarışına katılacak şekilde şampiyona günde iki yarış ve toplamda onbir yarış üzerine programlı. Günde iki yarış olduğunda yarışların hedef zamanı 75dk, programın gerisinde kalınırsa üç yarış yapıldığında da hedef zaman 60dk olacak. Madalya Yarışında ise her zaman olduğu gibi hedef zaman 30dk.

058

01 Ocak 1992’ den önce doğmamış olmak kaydıyla 16 genç Finnci ‘Junior’ kategorisinde unvan mücadelesi yapacaklar ve tüm filo beraber start edecek. Bu şampiyona 103 tekne ile devrinin en kalabalık filosuna sahip.

BFDStart işlemlerinde diğer şampiyonalarda da rastladığımız uluslar arası “U” kod bayrağı uygulaması yer alıyor: “U” kod bayrağı hazırlık işareti olarak kullanıldığında, start işaretine bir dakika kala (son dakika içinde) start hattı uçları ile ilk şamandıra arasındaki üçgen alanda tespit edilen tekneler duruşmasız UFD (diskalifiye) olacaklar ve bu durumda “X” kod bayrağı gösterilmeyecek. Ama yarışın start işareti öncesinde ertelenmesi, tekrarlanması veya abandone edilmesi halinde bu cezaları taşımayacaklar, kısacası Siyah Bayrağın yumuşatılmış hali 🙂   Finn Rotaları

Şampiyonanın ilk yarış günü 22 Temmuz 2 – 3 knt rüzgarın azizliğine uğradı ve yarışlar 23 Temmuz günü üç yarış ile 8 ila 12knt rüzgarda yapıldı.

Sporcularımıza bol şans dileriz, gönlümüz sizlerle…

copyrighted24/07/2013 – 12.15

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s