Haziran ayı, Şampiyona ayı

Hareketli salma sınıfları sporcularımız, çalıştırıcıları ve kulüp yöneticileri Ocak ayından başlayarak, soluksuz ve meşakkatli yarışlar ve kamplar serisinde idiler. Çoğumuzun bildiği gibi Haziran – Temmuz – Ağustos ayları olimpik ve uluslar arası sınıfların Avrupa ve Dünya şampiyonaları takvimidir. Federasyonumuz web sayfasında milli takım olarak şampiyonalara gidecek sporcularımız da belli oldu. Biz de Haziran takvimiyle başlıyoruz şampiyonaları işlemeye.

AO MersinBunların en başında ilk yarışımız, 20 – 30 Haziran 2013 tarihleri arasında ülkemizin ev sahipliği ve organizasyonunu üstlendiği ve Mersin sularında gerçekleşecek “XVII. Akdeniz Oyunları”. Yelken yarışları takvimi 21 – 28 Haziran. Ülkemizi Laser sınıfında Onur Bilgen (İYK), Mustafa Çakır (Heybeliada SSK), Radial sınıfında da Çağla Dönertaş (FB) ve Pınar Kaynar (İYK) temsil edecek. Sporcularımıza ve emek verecek herkese bol şans dileriz…

SplitLaser Radial Gençler Avrupa Şampiyonası 24 Haziran – 01 Temmuz 2013 tarihleri arasında Hırvatistan – Split’ te düzenlenecek. 25 Mayıs’ ta sona eren toplam kayıt sayısı 258; bunun 182’ sini erkekler ve 76’ sını kızlar oluşturuyor. Erkekler ve kızlar adetlerine göre gruplara bölünecek. 24 – 25 Haziran günleri resmi kayıtlar, donanım kontrolleri ve 25 Haziran’ da saat 15.00 e planlı Deneme Yarışı yapılacak. Seçme ve final serisi üzerinden şampiyonada uyarı işareti 13.00 olmak üzere her gün iki yarış programlanmış, elbet ihtiyaç halinde ilanı yapılarak iki yarıştan fazla yarış yapılabilecek. Start işlemlerine başlanacağını dikkat çekmek üzere uyarı işaretinden en az dört dakika önce Turuncu Bayrak bir seda işareti ile toka edilecek.

ICS Uniform_svgStart işlemlerinde uluslar arası “U” kod bayrağı ile farklı bir uygulama yer alıyor: U kod bayrağı hazırlık işareti olarak kullanıldığında, start işaretine bir dakika kala (son dakika içinde) start hattı uçları ile ilk şamandıra arasındaki üçgen alanda tespit edilen tekneler duruşmasız DSQ (diskalifiye) olacaklar. Ama yarışın start işareti öncesinde tekrarlanması, ertelenmesi veya abandone edilmesi halinde bu cezaları taşımayacaklar, kısacası Siyah Bayrağın yumuşatılmış hali 🙂

Radial CourseKural 30.3 Siyak Bayrak uygulamasında da, tespit edilen yelken numaraları uzun bir seda işaretiyle beraber en az üç dakika olmak üzere ilan edilecek, numaraları belli tekneler yarış talimatında belirtili yarış alanını yeni uyarı işaretinden önce terk edeceklerdir. Terk etmeyenler DNE (atılamayan puan) ye maruz kalabilirler. Yarış Kurulu, Kural 32.1 e göre ve rüzgar şiddetinin 5 knt altına düştüğünü tespit etmesi halinde yarışı abandone edebilecek. Start işaretinden itibaren dört dakika içinde start etmeyen tekne DNS ve kendi filosunun lider tekne finişinden itibaren 20 dakika içinde finiş yapmayan tekneler DNF puanları alacak.                                              Milli Takımımız: Can Akdurak (Solo), İnanç Haliloğlu (KSK), Engin Özgen (İYK), Kerim Kaan Ordu (FB), Bora Olçav (Çeşme), Ecem Güzel (GS)

IODA EU Champ. 13Optimist Avrupa Şampiyonası 29 Haziran – 07 Temmuz 2013 tarihleri arasında Macaristan – Balaton Gölü’ nde gerçekleşecek.

29 – 30 Haziran günleri resmi kayıtlar, ölçü ve 30 Haziran’ da Deneme Yarışı ve şampiyonanın açılışı yapılacak. Günde en fazla üç yarış üzerinden 12 yarış programlı şampiyonada ‘IODA Optimist Rotası’ kullanılacak. Kızlar ve erkekler ayrı filolar olarak yarışacak ve kendi aralarında gruplara ayrılacaklar.                                                                Milli Takımımız: Ece Göksu Gök (KSK), Fem Zeynep Ay (İYK), Melike Ece Kırmacı (SYK), Rasim Yaşar (ARM Urla), Can Pehlivan (GS), Tansu Emir Şarlak (İYK), Efe Tulçalı (ERA Bodrum)

Sporcularımıza ve çalıştırıcılarına bol şans dileriz…

copyrighted30/05/2013 – 16.25

3 thoughts on “Haziran ayı, Şampiyona ayı

    • Bir nedeni yok. Sadece ayrı işlemek ve daha fazla bilgi edinebileceğimiz kaynaktan yararlanmak isteriz.
      Bu konuyu işlediğimiz tarihte TYF webinde 470 sınıfı AO milli takımı ile ilgili bir habere rastlamamıştık.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s