Yarış Kuralları üzerine

ISAFISAF 2013 – 2016 yelken yarış kurallarında elliden fazla değişiklik var. Bunların kimi kuralların daha iyi anlaşılması, belirsizliklerin giderilmesi amaçlı ve kimi de yeni değişiklikleri kapsıyor. Kuralların işleyişinde ana tema olan özellikle tanımlamalarda ‘Finiş’ daha açık tanımlanırken, ‘Uzak Durmak, ‘Şamandıra Yerive ‘Yer’ başlıklarında anormallikleri      düzeltmek için yapılan değişiklikleri içeriyor.

Tanımlar dışında birkaç örnek vermek gerekirse;

Kural 14 – Çatışmayı Önleme                                                                                          Kural 14 (b) de ‘cezalandırılmayacaktır’ ibaresi ‘temize çıkacaktır’ olarak değişmiştir.

Kural 18 – Şamandıra Yeri                                                                                              Kural 18.2 (c) (2) yeni eklenmiştir.  ‘Esas Rota’ ifadesi ile şamandıra yeri vermekle yükümlü tekne,  içten kapatma oluşturması halinde kapatma sürdüğü sürece şamandıra yeri olan tekneye esas rotasında seyredebilmesi için yer verecektir.

Kural 18.2(e) ye kapatmanın, diğer teknenin rüzgar üstüne tramola atarak oluşması durumu ilave edilmiştir.

Kural 18.3 e ‘Alan’ içinde kontra değiştirmek yerine ‘rüzgara baş vermek deyimi getirilmiştir.

Oyunun kurallarını iyi bilmek kazanmayı hedefleyen yarışçılar için taktiklerini bunun üzerine kurmalarıyla mümkündür. Yarış yöneticileri ve protesto kurulları için de kuralların doğru anlaşılması ve bilinmesi gereklidir.

Rules in Practice 2013-16

Bryan Willis 25 yılı aşkın ISAF Yarış Kuralları Komitesinde görev aldı. 2004’ ten bu yana ‘The Rules in Practice’ ile kuralları daha iyi anlamaya çalışıyorum. Tavsiye ederim 🙂

copyrighted 26/04/2013 – 12.50

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s