Denizci Genç Yıldızlar

Bugün değişik bir etkinlik paylaşacağız. Farklı bir bakış ve geleceğe yönelik bir girişim. Heiligenhafen, Almanya’ nın Kuzeyinde Baltık Denizi’ ne kıyısı olan küçük bir balıkçı limanı ve 1000 tekne bağlama kapasiteli bir marinaya da sahip. Lübeck’ in 60km Kuzeydoğusunda ve Kiel’ in 55km Doğusunda yer alıyor. Balıkçılık yanında, turizm çok etkin.

Heiligenhafen Yacht & Charterzentrum firması iki yıl önce başlattığı “Denizci Genç Yıldızlar” eğlence ve gençler yarışının üçüncüsünü, 12 – 14 Ekim 2012 tarihleri arasında üç ila beş şiddetindeki Genel batı rüzgârında düzenledi.

Almanya’ da yetişkinlerin, arkamızdan gelen genç nesil yok söylemlerine bir çözüm olarak düşünülmüş. Böylece kolları sıvamışlar ve genç deniz severlere bir davet yapmışlar. Charterzentrum teknelerini dört günlüğüne, Perşembe’den Pazar’a yanlarında iki yetişkin olmak kaydıyla genç ekiplere kiralıyor. Büyüklüğü fark etmeksizin tekne başı 99 Euro. Perşembe resmi kayıtlar, Cuma deneme seyirleri ve Cumartesi günü de yarışlar başlıyor. Bu eğlence yarışına Almanya’nın her yerinden gelen gençlerin bir kısmını hareketli salma yelkencileri oluşturuyor, hem tatillerini değerlendiriyorlar, hem de hareketli salmadan birkaç gün inerek iri ağabeyler, sabit omurgalıları tanıyor ve keyfine varıyorlar. İri ağabeylerle yarışan genç ekip sayısı 74.

Bu etkinlikte, gençlerin geleceğin müşterileri olma gerçeği, biraz turizm ve amaca hizmet etmek anlayışı iç içe yaşıyor. Bu tip bir etkinliği hobinin, sporun tanınması ve yaygınlaşması anlamında önemli bir etken olarak görmekte yarar var düşüncesindeyiz. Disipliner yarış yapısının yaygın yelken ve amatör deniz sevdasından beslendiği şüphe götürmez bir gerçek. Aslında bireysel içerik taşıyan sporumuzun, yaratılabilen ve kullanılabilen bireysel olanaklar ile daha sağlıklı gelişme sağlayacağı da yadsınamaz.

Kaynak ve fotolar: Yacht / Johannes Erdmann

16/10/2012 – 12:10

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s