Rolex Swan Cup’ ta bir ilk, Swan 70 STRABO

İtalya, Sardunya, Porto Cervo Marina’ da Costa Smeralda Yat Kulübü (YCCS) organizasyonunda düzenlenen Rolex Swan Cup & Swan 45 Dünya Şampiyonası 10 – 16 Eylül 2012 arasında gerçekleşiyor. Rolex Swan Cup’ ta gövde uzunluklarına göre tekneler 18.29m ve üzeri Klas A (Swan Maxi), 18.28m ve altı Klas B (Swan Grand Prix) ve Sparkman and Stephens tasarımı Klas C (Klasik S&S) olarak yarışıyor. Yarışlar, Porto Cervo’ yu çevreleyen adalar arasında kıyısal ve bir uzun adalar yarışı rotalarında yapılıyor.

IRC handikap sisteminde yapılan kupada, bir Türk ekibi de Derya Pozcu’ nun Swan 70 modeli STRABO‘ sunda Orhan Tüker dümenciliğin- de 18 teknelik filo olarak Klas A – Swan Maxi grubunda yarışıyor. 15 Eylül günü itibariyle Strabo atmasız 15. durumda. Yedi yarış üzerinden planlı kupada, altıncı yarış ile atmaya geçilebiliyor, Strabo atma ile 11. liğe çıkmayı umuyor. Bir ilk için çok heyecanlı ve keyifli bir deneyim…

Uygulamalarda dikkat çekenler; start işaretinden sonra 5dk içerisinde start edemeyen tekneler DNS olarak puanlanıyor. Bölüm 2 ve Kural 31 ihlallerinde Kural 44.3 geçerli ve Sarı bayrak yerine “I” kod bayrağı kabul ediliyor. Ceza puanlamasını kabul eden tekneye, kendi finiş pozisyonuna üç ilave yapılıyor. Erken start (OCS) da ise, tekne isterse hattın rota öncesine geçip startını yeniliyor VEYA finiş zamanına duruşmasız 15dk ilave ediliyor. Kıyısal rotalarda zaman limiti 19:30 ve bu zaman limiti içerisinde klaslarına göre ilk finiş yapan tekneden sonra 120dk içinde finiş yapamayanlar son finiş yapan tekneden bir fazla puanlandırılıyor. Uzun adalar yarışında ise bu uygulama 270dk.

[Bu kupada olduğu gibi Rolex Farr 40 Worlds te de elverişli uygulamalar var, hepsinden yararlanabilmemizi umarız.]

Rolex Swan Cup bugün sona erecek. Strabo ekibinin ilklerini kutlarız.

Detaylar için: http://www.yccs.it/                                              Foto: Carlo Borlenghi/Rolex

16/09/2012 – 13:05

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s