ROLEX FARR 40 WORLDS, Chicago

Rolex Farr 40 Dünya Şampiyonası 17 – 20 Eylül 2012 tarihleri arasında Amerika, Şikago’ da Farr 40 Sınıf Birliği ile Şikago Yat Kulübü (CYC) organizasyonunda Michigan Gölü’ nde gerçekleşecek.

Şikago Yat Kulübü 137 yıllık bir geçmişe sahip, 1875 yılında kurulmuş. Organizasyon programı 10 – 16 Eylül tarihleri arasında tekne ve yelken ölçümü, sahipler ve ekipler tartı işlemi ve 14 – 15 Eylül günleri yapılacak ön hazırlık yarışları ile başlıyor.

Tekneler en fazla 12 yelken ölçtürebiliyor ve dokuzunu deklare ediyor. Şampiyona serisi, günde üç yarışı aşmayacak şekilde toplam on yarış üzerinden planlı ve atma yok. Beş tip ofsetli ve kapılı rüzgâr üstü-rüzgâr altı rotası var, üçü pupa, ikisi de orsa finişli. Yarışın zaman limiti 120 dakika, ilk finişten sonra 30dk içinde finiş yapamayan tekneler finiş yapan tekne adedine iki ilave puan alıyor. İlk dikkat çeken uygulamalar; Kural 30.2 “Z” bayrağında ceza puanlaması %20 değil, %10 olarak geçerli. Tekne, Bölüm 2, Kural 31 veya Kural 42 ihlali yaptığında tek-dönüş cezası kullanabilirken, eğer Bölüm 2 ihlali geçiş şamandırası veya finiş şamandırası üç-boy alanında olmuşsa tekne iki-dönüş cezası yapmak zorunda. Kırmızı protesto bayrağı minimum 45x45cm ebadında ve kıç ıstralyaya bağlı olmalı. Limandan ayrılmadan önce kişi başına en az 1,5L, en çok 4L olacak şekilde içme suyu alınabiliyor. Herhangi bir kaynaktan elde edilecek video, fotoğraf gibi veriler de protesto duruşmasına kanıt olarak getirilemiyor! Yarışın kaydı 2,000USD ve ülkemizde pek aranmayan üçüncü kişilere karşı mesuliyeti de içeren sigorta şartı minimum 1,000,000USD.

Yarışın Principal Race Officer’ i Peter “Luigi” Reggio. Uluslar arası Jüri de, ISAF Match Racing Komitesi başkanı olan Henry Menin (ISV) Başkanlığında Angelo Buscemi (USA), Ted Everingham (USA), Francisco Jauregui (MEX) ve Ruth Miller (ISV)’ den oluşuyor.                                                                                                                                                                            Yirmi Farr 40’ ın mücadele edeceği şampiyonaya Türkiye’ den                                            Ergin İmre’ nin TUR 1211- Provezza 8’ i Peter Lester (NZL) taktisyenliğinde,

 

 

 

 

Hasip Gençer’ in TUR 4000 – Asterisk Uno’ su da Mike Buckley (USA) taktisyenliğinde katılıyor.

Ekiplerimize bol şans dileriz.

 

 

 

 12/09/2012 – 15:00

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s