Yarış Yönetimi-RM

BAYRAKLAR DİZİLİMİ

savlo dizilimi 2014

YARIŞ İŞARETLERİ

RaceSignals2017-20

RÜZGAR HIZ ÇİZELGESİ

apanel-beaufort

TRAPEZOID ROTA KURULUMU;  Balonlu teknelerin (420, 470 gibi) rüzgarüstü şamandırası iç açısı 60°, Balonsuz teknelerin (Laser-Radial-4.7, RS:X gibi) rüzgarüstü şamandırası iç açısı 70° dir. Rota Kurulumu şemaları için  Trapezoid Rota Kurulumu  ©RYA

ILCA LASER ROTASI

IFCA SLALOM ROTALARI

OPTİMİST ROTASI KURULUMU; Optimist rotasında rüzgarüstü şamandırası iç açısı 60° dir. Ayak uzunlukları eşittir ve finiş 2 numaralı şamandıradan 50m parkur içine doğru kurulur.  Optimist Rota Kurulumu

RÜZGARÜSTÜ-RÜZGARALTI ROTA 80° OFSET ŞAMANDIRA KURULUMU; Özellikle balonlu tekne filolarında rüzgaraltına seyredecek ve rüzgarüstüne seyreden teknelerin karşılaşmalarını indirgemek için kullanılır. 80° veya 90° kullanılabilir.   RU – RA Ofset 80 derece

HIZ ÇİZELGELERİ;   [DCJ March 2014 Version 8]

RS:X 30° SLALOM REFERANS NOKTALARI  RSX Slalom Rota Kurulum Çizelgesi      ©RSX

SON DAKİKA KAYIT FORMU; Start işaretine son 90 saniye içinde hatta yakın teknelerin hareketlerinin, kullanılan hazırlık işaretine göre rahatça işlenebileceği ve OCS veya BFD tespitlerini kolaylaştıran bir form.  Son Dakika Kayıt Formu        ©RSX

TAHDİTLİ ALAN GÖSTERİMİ    TahditliAlan

ISAF PARKUR TEMSİLCİSİ KİMDİR?

ISAF dilinde artık “ISAF Race Officer” olarak ta geçen “ISAF Course Representative”, Dünya Kupalarında, ISAF Gençler Şampiyonalarında, Olimpiyat Seçmelerinde ve bölgesel oyunlarda ISAF tarafından görevlendiriliyor; yani büyük organizasyonlarda. Eğer birden fazla yarış alanı/parkur varsa ayrıca tüm parkurların yönetiminden sorumlu bir PRO (Principal Race Officer) da denizde oluyor. Bu tip büyük organizasyonlarda parkurlarda görev yapan yarış yöneticisi (Course Race Officer-CRO), yarış görevlisi ekibinden, yarışların yönetiminden ve emniyet şartlarından sorumlu. “Course Rep” yarış komitesinin bir üyesidir ve yarış komite teknesi üzerinde organizatör tarafından görevlendirilen CRO ile yakın çalışma içinde olur, düzeltme duruşmalarında Yarış Komitesi adına da tanıklık yapabilir.

CRO, aşağıdaki başlıklarda Course Rep in onayını almadan uygulamaya geçemez:

1.Erteleme (Kural 27.3)

2.Rota yapılandırması ve yarış süresi

3.Start hattı ile oynanması veya düzeltilmesi

4.Start hattı kararları (OCS ve geri çağırmalar (Kural 29), start penaltıları (Siyah Bayrak – Kural 30))

5.Rota / şamandıra değişikliği – yeni rüzgâr şiddeti veya yönüne göre rotanın düzenlenmesi (Kural 33)

6.Abandone (Kural 27.3, 32 ve 35)

7.Kural 42 uygulamalarında sınıf kuralları uyarınca, O ile uygulamayı durdurmak veya R ile geçerli kılmak (420, 470 ve Finn sınıfları rüzgar sınırlamaları gibi.)

8.Finiş hattının pozisyonu

9.Yarışçı lehine düzeltme talebinde bulunmak

10.Yarış Talimatı veya İlanında değişiklik yapmak                          Kaynak:ISAF & IODA

Bu görev, gözlemcilikten çok daha farklı ve aktiftir.

Ülkemizde ulusal düzeydeki yarışlarda henüz Course Rep uygulaması yoktur. Yarış yönetiminde standart düzey sağlandığında gereksinim duyulacağı ve büyük organizasyonlarda yararı olacağı da şüphesizdir. Yarışlarımızın düzeyini gözlemleyerek yarış yöneticiliğinde (RO/CRO) öncelikle uzmanlaşmayı getirmek ve buna yoğunlaşmak yakın gelecekte Course Rep görevlendirmelerinin de sağlam temellerini atacaktır.

copyrighted

 

YARIŞ GÖREVLİLERİNİN TANIMI

YARIŞ KURULU BAŞKANI (Baş Hakem)

Kurulun Organizasyon Otoritesince atanmış en üst düzeydeki mutlak sorumlusudur. Yarışın herkes için adil bir şekilde cereyan etmesi ve kesin sonuçlarının alınmasına kadar tüm aşamalardan sorumludur. Yarış öncesinde lojistik ve insan gücü planlamasını, atanmış ekibin özelliklerine göre yapacak, Görevliler ve Yarışçı/Antrenör toplantılarını organize ederek yönetecek; yarış gününde ise ekibine kumanda ederek, yarışın güvenli ve adil bir şekilde sonuçlanmasını temin edecektir. Yarış Kurulu Başkanı, yarışın kesin sonuçlarının son kontrolünden yükümlüdür. Yarış Kurulu Başkanı, yarış yönetimi donanımı, bilgi ve becerisine sahip Yelken Hakemidir.

YARIŞ KURULU 2. NCİ BAŞKANI

Büyük boyutlu organizasyonlarda yapılan bir görevlendirmedir. Start Kurulundaki tüm görevlileri yönetir. Yarış Kurulu Başkanına karşı sorumludur. Kurul Başkanının görevine devam edememesi halinde tüm yarışın tam sorumlusudur. Yarış yönetimi tecrübesine sahip Yelken Hakemidir.

YARIŞ KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Büyük boyutlu organizasyonlarda yapılan bir görevlendirmedir. Start sırasında LINE BOAT üzerinde görev yapabilir. Start hattının kurallara uygun oluşmasından, bu pozisyonun muhafazasından ve start işlemi öncesi ve start anında erken start eden veya start kurallarını ihlal eden tekneleri Kurul Başkanına rapor etmekle yükümlü bir görevlidir. Yarış yönetimi tecrübesine sahip Yelken Hakemidir.

PARKUR KURMA GÖREVLİSİ (PARKUR ATICI) (Mark Layer)

Süratli motor kullanabilen, yarış rotaları hakkında bilgili, gemicilik konusunda tecrübeli, fizik kondisyonu yüksek görevlidir. Yarış Kurulu Başkanına karşı sorumlu olup ondan alacağı talimatlar doğrusunda hareket eder. Yelken Hakemi olması gerekmez.

ZAMAN GÖREVLİSİ (Time Keeper)

Start botu üzerinde yer alır. Dikkatli ve konsantrasyonu yüksek bir kişiliği olmalıdır. Yarış Kurulu 2. Başkanına karşı sorumludur. Küçük organizasyonlarda ise doğrudan Kurul Başkanına rapor eder. RRS Start uygulamalarını iyi bilmelidir. Yelken Hakemidir.

GÖRSEL İŞARETLER GÖREVLİSİ

Start botu üzerinde yer alır. Dikkatli ve konsantrasyonu yüksek olmalıdır. Yarış Kurulu 2. Başkanının talimatlarıyla hareket eder. Küçük organizasyonlarda ise doğrudan Kurul Başkanı talimatlarıyla hareket eder. Gemici bağları ve yarış bayrakları konusunda bilgi sahibi olmalıdırlar. Yelken Hakemi olmaları gerekmez.

KAYIT GÖREVLİLERİ (Recorders)

Start botu üzerinde yer alırlar, büyük boyutlu organizasyonlarda iki kişiden oluşurlar. Dikkatli ve seri yazıp konuşabilen özelliklere sahip kayıtçılar, start öncesi ve start aşamasında starter teknelerin tespiti ile Yarış Kurulu Başkanından gelecek her türlü start bilgisini, yarış zabıtlarına yazarlar ve ses kayıt cihazlarına kaydederler. Yelken Hakemi olmaları gerekmez.

SEDA İŞARETLERİ GÖREVLİSİ

Start botu üzerinde yer alır. Dikkatli ve iyi işiten kişilerden seçilmelidir. Zaman görevlisinin geri saymasını takip edecek ve zamanında seda işaretlerini verecektir. Kullanılacak seda işaretleri konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Yelken Hakemi olması gerekmez.

1 No’lu ORSA ŞAMANDIRASI GÖREVLİSİ

Rotanın orsa şamandırası başında yer alan botta görev yapar, Rüzgar yönü ve kuvveti konusunda periyodik olarak ve meteorolojik koşullarda oluşabilecek her türlü değişiklikte Yarış Kurulu Başkanını uyarır. Rota kolu ucundaki şamandıranın pozisyonunda bir değişiklik yapıldığında, yine Kurallar ve Yarış Talimatları uyarınca ilgili bayrak ve seda işaretleri ile uyarır. Ayrıca yine Yarış Kurulu Başkanından alacağı talimat doğrultusunda Kural 42 ‘ye göre (Oscar/Romeo) uygulamalarını yapar. Ayrıca 1 numaralı şamandırayı dönen lider ve son tekne ile toplam tekne sayısını telsizle rapor eder. Tecrübeli Yelken Hakemidir.

2 Nolu APAZ ŞAMANDIRASI GÖREVLİSİ

Rotanın 2 numaralı şamandırasının başında konuşlanan botta görev yapar. Periyodik olarak rüzgâr yönü ve kuvveti konusunda Yarış Kurulu Başkanına telsizle rapor verir. Şamandırasını dönen lider ve son tekne ile, toplam tekne sayısını telsizle rapor eder. Tekne dönüşlerini yazılı ve/veya sesli kaydeder. Yarış Kurulu Başkanından alacağı talimat doğrultusunda Kural 42’ye göre (Oscar/Romeo) uygulamalarını yapar. Dikkatli ve iyi görebilen kişilerden seçilmelidir. Yelken Hakemi olması gerekmez.

3 Nolu PUPA ŞAMANDIRASI (veya KAPI) GÖREVLİSİ

Rotanın 3 numaralı şamandıra veya kapı şamandırasında konuşlanan botta görev yapar. Periyodik olarak rüzgâr yönü ve kuvveti konusunda Yarış Kurulu Başkanına telsizle rapor verir. Şamandıra veya kapısını dönen lider tekne ile, toplam tekne sayısını telsizle rapor eder. Tekne dönüşlerini yazılı ve/veya sesli kaydeder. Yarış Kurulu Başkanından alacağı talimatdoğrultusunda Kural 42 ‘ye göre (Oscar/Romeo) uygulamalarını yapar. Dikkatli ve iyi görebilen kişilerden seçilmelidir. Yelken Hakemi olması gerekmez.

FİNİŞ GÖREVLİLERİ

Yarış rotasının en kritik pozisyonudur. Zira yarıştaki tüm aşamalar tekrarlanabilir, ancak sadeceFiniş’in tekrarı yoktur. Bu nedenle Finiş hattında görev yapan kişiler çok dikkatli, çok iyi gören ve işitme özelliklerine sahip insanlardan seçilmelidir. Küçük yarışlarda en az iki kişi, büyük boyutlu yarışlarda en az üç kişilik bir ekiptir. Finiş sıralamasını yazılı ve sesli kayıt altına alarak, lider tekne ve son finişi telsizle rapor ederler. Finiş botu bayrakları uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. En az ikisinin Yelken Hakemi olmaları gerekir.

KURTARMA GÖREVLİLERİ

Sayıları yarışın boyutuna göre belirlenecek kurtarma botlarında ikişer kişi olarak görev yaparlar. Su üzerinde tecrübeli, hızlı bot kullanabilen, ADB sahibi, denizde kurtarma ve tercihan ilk yardım konusunda asgari bilgiye sahip kişiler arasından seçilirler. Yelken Hakemi olmaları gerekmez.

YARIŞ OFİSİ GÖREVLİLERİ

Yarış’ın önbüro ve arka büro hizmetlerini yürütürler. Yelken hakemi olmalarına gerek yoktur. Karadaki görsel işaret direğinin ve Duyuru Panosunun yönetiminden Yarış Kurulu Başkanına karşı sorumludurlar. Yarış kayıtlarının alınması, katılım listelerinin, varsa gurupların hazırlanması bu ekip tarafından yürütülür. Yarış Kurulu Başkanından aldığı talimat doğrultusunda görsel işaretleri direğe çeker. Yarışın boyutuna göre sayıları belirlenecek diğer görevlilerin Hakem olma zorunlulukları yoktur. Diğer görevleri arasında, denize çıkış ve denizden dönüş imza çizelgelerini hazırlamak ve takip etmek, sonuçlarından Yarış Kurulu Başkanına bilgi vermek bulunur. Ayrıca Protesto ve Düzeltme taleplerini almak ve gerekli kayıtları düştükten sonra Protesto Kuruluna aktarmak görevleri arasında yer alır. Puanlama görevlisinden gelen sonuçları Duyuru Panosuna asarlar.

PUANLAMA GÖREVLİSİ (Scorer)

Yarışa ait puanlamaların yapılmasından sorumludur, arka büroda görev yapar. İyi derecede bilgisayar kullanan ve SailWave / ZW gibi ve/veya benzeri Puanlama Programlarının iyi bilen ve kullanabilen kişiler arasından seçilirler. Yelken Hakemi olmaları gerekmez. Çok büyük boyutlu yarışlar hariç tek kişi olarak görev yaparlar. Yarış Ofisi ile devamlı koordinasyon içinde çalışırlar.Yarış sonuçlarının, ilan edilmiş Ödül Töreni zamanından önce belirlenmesinden sorumludur. İlgiliyarışa ait protesto duruşmalarının uzaması halinde, kesinleşen sınıflara ait neticelerinoluşturulmasından sorumludur. Bilahare protesto duruşmalarının neticelenmesi ile nihai sonuçları oluşturur.

EKİPMAN KONTROL GÖREVLİSİ

TYF veya Yarış Kurulu tarafından atanırlar. Yelken Hakemi olmaları gerekmez. Sınıf Kuralları ve Yarış Talimatları çerçevesinde Yarış öncesinde ve sonrasında gerekli ekipman kontrollerini yapar, bu konuda Yarış Kurulu Başkanına rapor verirler, varsa uyumsuzlukları da bildirirler. Protesto kurulu talep ettiğinde tanık sıfatıyla Ölçü Protestosu duruşmalarına katılabilirler.

PROTESTO KURULU

Tecrübeli Yelken Hakemleri arasından aşağıdaki şekillerde oluşturulurlar :

a) İl ve Bölge Yarışlarında, Yarış kurulu içinden seçilen 3 kişi veya ismen atanan 3 kişiden oluşur.

b) TYF Programında yer alan diğer yarışlarda MHK tarafından karar verilmek sureti ile üç yada beş kişilik bir kurul olarak ismen atanır. Su üzerinde Kural 42 uygulaması yapar. Kararları, TYF onayı ile Yarış İlanında belirtilmek kaydı ile Temyize kapalıdır.

c) Match Race veya Takım Yarışlarında en az dört tecrübeli hakemden oluşur. Sözkonusu yarışlarda Protesto Kurulları aynı zamanda Yarış Kurulu Başkanına gerekli tavsiyelerde bulunabilirler ve danışmanlık görevi yaparlar. Görevleri, yarışın bozulabilecek adaletini yerine getirmek ve yelken yarışının herkes için adil gerçekleşmesini sağlamaktır.     Kaynak: TYF

copyrighted

 

BİR YARIŞ ORGANİZASYONU NASIL BAŞLAR?

Dünyada yelken sporunun standart uygulamalar içerisinde gerçekleştirilmesi ve gelişimi için Uluslar arası Yelken Federasyonu’ nun (ISAF) olimpik yıllarda, yani dört yılda bir güncellenen Yelken Yarış Kuralları (RRS) Kitapçığını hepimiz biliyoruz. Bu kitapçığa ne kadar çok başvurursak, sorularımızın yanıtlarını bulmamız da o kadar kolaylaşır. Satır satır ezberlenmesinden ziyade anlaşılması ve özellikle hep ihmal edilen “tanımlamalar” bölümünün akıldan çıkarılmaması gerekir. Bu kitapçığın içerisinde konular, içeriklerine göre gayet kolay bulunabilecek başlıklar altında işlenir. Yarış Organizasyonu – Bölüm 7, Yarış Yönetimi – Bölüm 3, Tekneler Karşılaştığında – Bölüm 2 gibi…

Bu kitapçığa ek olarak ülkelerin Milli Otoritelerinin talimatlarını da unutmamak gerekir. Ülkemizde milli otorite, Türkiye Yelken Federasyonu’ (TYF) dur. Hareketli salma/dingi, rüzgâr sörfü gibi ana branşları içeren talimatları, ilkeleri ülkemizde organize edilen yarışlarda eş düzeylilik sağlar. Tüm uygulamalar ve haberleri www.tyf.org.tr web sayfasında yayımlanır.

Bir yarış organizasyonu planlanırken, ISAF ve TYF kural, talimat ve ilkeleri ilk şekli verir. Bunu yarışın düzenleneceği sınıfın kendi kural, talimat ve tavsiyeleri destekler. Sınıf Kurallarına en kolay ISAF www.sailing.org web sayfası kanalıyla ulaşmak mümkün.

En sık bildiğimiz şekliyle ülkemizde yarışlar TYF ye bağlı kulüpler veya kuruluşlar/sınıf birlikleri tarafından düzenlenir. Daha fazla detay ISAF RRS Bölüm 7 de bulunur.

Organizasyon Komitesi genelde altı ila oniki kişi arasında değişebilir ve organizasyon komitesine gelecek soruları yanıtlayacak bir başkanı vardır. Yarış öncesi bu komitenin, ISAF RRS 89.2 uyarınca Yarış İlanını hazırlamak ve potansiyel yarışçılara, kulüplere, birliklere duyurmak birincil işidir. Genelde ekinde Kayıt Formu bulunmalı ve kayıtların kapanış tarihi de bildirilmelidir. Kapanış tarihi yarış tarihine yakın olmakla beraber, organizasyonun planlı ve rahat hazırlanabilmesi için kendine öncesinde bir süre tanıması da kolaylık sağlar. Yarışın ağırlığına göre organizasyon komiteleri oluşumu ve ilk buluşmaları yarışa en az altı ay kala başlayabilir.

Bir yarışın organizasyonu Yarış İlanı (NoR) ile başlar ve söz ettiğimiz gibi organizasyon komitesi tarafından duyurulur. Yarış İlanının hazırlanması büyük titizlik isteyen bir konudur. ISAF RRS Ek – J1 de belirtilen beş ana unsura ve eğer gerekliyse yarışçının katılım kararına daha fazla yardımcı olabilecek diğer on dört başlığa özen gösterilmelidir. ISAF RRS ile eş, standart dil kullanılmalıdır. Açıkça anlaşılacağı gibi Yarış İlanı aslında yarışçıya bir davetiyedir. Yarış İlanı Rehberi ISAF RRS Ek – K de bulunur.

Yarış Talimatları, Yarış Kurulu tarafından ilan edilir ve ISAF RRS Ek – J2 ye uygun olmalıdır. Bu bölümde yarış talimatında bulunacak dokuz ana başlık yer alırken, yarışın teknik ağırlığı açısından detayları otuz sekiz başlığı bulur. Yarış Talimatı hazırlanırken, yarış ilanı ile tekrarları kapsamamalıdır, tekrar edilmemiş konularda karmaşalara neden olabilir. Talimatlar da, yarış ilanları gibi ISAF RRS ile eş, standart dili kullanmalıdır. Yarış Talimatı Rehberi ISAF RRS Ek – L de bulunur. Bir yarışın gerçekleşmesinde, yönetilmesinde en önemli konulardandır ve çok dikkat edilmesi gerekir. Yarış Kurulu Başkanı ve diğer kurul görevlilerinin talimatların içeriğine aşina olmaları ayrıca çok önem taşır.

Düzeyi yüksek yarışlarda, hazırlanan yarış talimatlarının Protesto Kurulu/Jüri Başkanlarının yorumuna sunulması yararlıdır. Zira bu metin, yarış kurulunun çalışma metodunu oluşturur, dilinin ve yorumlarının kontrol edilmesinde fayda vardır.

copyrighted

 

YARIŞ KOMİTESİ ÜYELERİ KİMLERDİR?

Genel anlamda “hakem” kelimesinin yaşattığından farklı uygulamalara sahip sporumuzda, dünya literatürü “yarış komitesi üyesi” ibaresini kullanıyor. Biz de burada kendimizi böyle tanımlayacağız…

Yarış Komitelerinde görev alan kişilerin, karadaki görevler ve su üzerindeki uygulamalar, kararlar nedeniyle yelken sporundan, yarışçılığından gelmeleri beklenir. Böyle bir geçmişten gelmeseler de kendilerini su üzerindeki işlerde geliştirmiş, ekibin çekirdeğini oluşturan çok sayıda yelken sporu gönüllüsü de vardır. Doğanın sürekli değişebilen her türlü hava, rüzgâr ve deniz şartında yarışçılara en adil düzeni ve uygulamaları sağlamak bu komitenin işidir. İşlerinde dikkatli ve titiz olmalarının yanında sağlıklarını tehdit etmeyecek önlemleri almaları ve teknik kişisel donanımlarını da işin gereği sağlamaları, tamamlamaları gerekir. Günümüzde ekip çalışmasının en iyi sonuca ulaşma konusundaki değeri yarış komitesinin çalışma düzeninde de vardır. Bu nedenle komitenin yönetiminde bir başkan bulunur. Yarışın sorumlusudur ve işi, yarışın kesin sonuçları belirlendiğinde biter. Yarışçılara adil düzeni sağlamak ve koruyabilmek için verdiği kararların uygulanabilmesi için komitesi içerisinde de uyum sağlaması gerekir. Sorumluluk almaktan çekinmeyen, riskleri iyi değerlendiren, yarışı iyi gözlemleyen ve paylaşımcı karaktere sahip kişilerdir.

Genelde yarışçıların bir bölümü bir yarış komitesinin sadece şamandıra atan, parkur kuran kişiler olduklarını düşünürler. Yarış öncesi ve sonrası işleyişleri atlayabilirler. Yarış komitesinin içinde az deneyimlilerin olabileceği, sağlanan şartların eksikleri veya zorluklarının şüphesiz onların yarış stratejileri, taktikleri içinde yeri yoktur. Yarış komitesi başkanının organizatörden istediği teknik şartların ne kadarının sağlanabildiğini de bu nedenle bilmeleri zordur. Denizde beklenmedik anda her türlü terslik olur ve yarışçıya olabildiği gibi yarış komitesinin de başına gelebildiği bazen unutulur gider.

ISAF Yelken Yarış Kuralları, yarış yönetiminde sıkça karşılaşılan beklenmedik olaylar için uygulamalarla donanmıştır. Yarış komitesi tüm aşamalarda olduğu gibi organizatörle işbirliği içinde buna göre hazırlıklarını tamamlamaya özen göstermelidir.

Ülkemizde yarış komitesi üyeliği, yarış yöneticiliği ve protesto veya jüri kurullarında görevler profesyonel sonuçların beklenebileceği amatör bir girişimdir. İş ve özel hayatlardan yapılan fedakârlıklarla kendini geliştirmeye çalışmaktadır. Bu konuda aslında en büyük kaynak yelken kulüpleridir, onlar yelken sporu yapan veya yapmış, aktif yarışmayan, zamanlarını hareketli salma veya sabit salmalı yarışlara severek ayıracak nice iyi yelkenci ile doludur. Günümüzde özellikle yarış yönetiminde ve protesto kurulları veya su üzerinde Kural 42 uygulamalarında bu yelkencilerin katkılarına, katılımlarına gereksinim vardır.

Sistem olarak yarış yönetiminde gönüllü olmak isteyen kişilerin, komitede su üzerinde veya karada yarış ofisinde veya protesto kurullarında görevler almak üzere deneyimlerine göre tercihlerini yönlendirmeleri ve gelişimlerini bu rotada sürdürmeleri daha başarılı ve verimli olabilecekleri alanları kendilerine sunabilir.

Şubat 2019

copyrighted