WORLD SAILING’ de yeni dönem / 2021-2024

World Sailing (Dünya Yelken Federasyonu) 2021 – 2024 dönemi seçimleri hafta sonu gerçekleşti. Başkan adaylarından Kim ANDERSEN (DEN), Quanhai LI (CHN), Scott PERRY (URU) ve Gerardo SEELIGER (ESP)’ den hiçbiri 128 delegenin ilk tur oylamasında %50′ yi geçemeyince, başkanlık seçimi en fazla oyu alan iki aday Andersen (53) ve Quanhai Li (39) arasında ikinci tur oylama ile yapıldı. Sekiz oy farkla (68) Quanhai Li (CHN) World Sailing Başkanı seçildi.

Başkan Yardımcıları en çok oy alan iki erkek, iki kadın ve cinsiyet farkı gözetilmeden üç olmak üzere toplamda yedi kişi olarak seçildi.  15 başkan yardımcısı adayın oylandığı seçimde ilk yedi; CHAMERA, Tomasz (POL) 102, KENNY, Sarah (AUS) 94, BAUM, Philip (RSA) 85, ROCHERIEUX, Yann  (FRA) 79, AKDURAK, D. Özlem (TUR) 77,  SPILLANE, Marcus (IRL) 69   SERTL, Cory (USA) 66  oy aldı. Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak bu sonuçla World Sailing Başkan Yardımcılarından biri olarak seçildi.  

Geçtiğimiz yıllarda 2000-04 ve 2006-2012 dönemlerinde TYF Başkanlığı yapan Nazlı İmre de, 2009-12 ve 2013-16′ da iki olimpik dönem olan sekiz yıl süresince World Sailing Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştu.

Kadın yelken federasyonu başkanlarımızın uluslararası düzeydeki bu katılım ve başarıları gurur verici.

World Sailing Genel Kurul’ unda ayrıca yenileme/uzatma dönemi gelen uluslararası yarış görevlilerinin de başvuruları değerlendirilerek onaylandı. Yenileme sürecinde;  International Judges [IJ] statüsünde Pınar Coşkuner GENÇ’ in, International Race Officers [IRO] statüsünde İlker BAYINDIR [1 – Yıl], Orhan TÜKER ve Selma UCA’ nın, International Measurers [IM] statüsünde Haluk SUNTAY’ ın ünvanları 2024′ e kadar uzatıldı.

Başkan Akdurak’ ı tebrik eder, başarılar dileriz. Yelken sporunun her zaman, ülkemizde ve dünyada, her yerde ve alanda hak ettiği gelişmeleri yaşaması dileğiyle…

02/11/2020 – 13.38

Sponsored Post Learn from the experts: Create a successful blog with our brand new courseThe WordPress.com Blog

WordPress.com is excited to announce our newest offering: a course just for beginning bloggers where you’ll learn everything you need to know about blogging from the most trusted experts in the industry. We have helped millions of blogs get up and running, we know what works, and we want you to to know everything we know. This course provides all the fundamental skills and inspiration you need to get your blog started, an interactive community forum, and content updated annually.

Polonya’ dan Dünya Şampiyonluğu

2019 HEMPEL World Sailing Dünya Gençler Şampiyonası 13 – 20 Temmuz tarihleri arasında Gdynia, Polonya‘ da yapıldı. Laser Radial Genç Erkeklerde 57 milletten sporcular mücadele etti. Bu şampiyona farklı bir anlama sahip. Bugün yelken yarışçılığı tarihine isimlerini yazdırmış Ben Ainsle, Nick Thompson, Giles Scott, Pavlos Contides gibi olimpik yelkenciler bu şampiyonalar rotasından bugüne geldi. Detaylı sonuçlar için TIKLAYIN

YİĞİT YALÇIN ÇITAK DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Geçmişi başarılarla dolu ve yakın zamanda Atina’ da düzenlenen 2019 Avrupa Radial Gençler Şampiyonasında 252 yelkenci arasında Avrupa sekizincisi olan ÇITAK (Fenerbahçe Doğuş Yelken), Şampiyonanın ilk yarış günlerinde ilk on içerisinde yarıştı. Altı yarış sonunda 4. lüğe çıkarak ilk sinyalleri vermeye başladı. Son yarış günü öncesi sekiz yarış sonunda da üçüncü durumda son yarış gününe girdi. Nefeslerimizi tuttuk, tüm enerjimizi gönderdik. Yiğit Yalçın Çıtak dokuzuncu ve son yarışta beşincilik sıralaması ile DÜNYA ŞAMPİYONU olarak ALTIN MADALYA kazandı. Antigua’ da olan müthiş şeyler olmaya devam etti. Tüm genç yetenek yelkencilerimizi ileriye taşıyabilmeliyiz.

Genç yetenek yelkencimizi, üzerinde emeği olan tüm antrenörleri ve kulüpleri gönülden kutlarız.

20/07/2019 – 07:45

Antigua’ da müthiş bir şeyler oldu

2019 Optimist Dünya Şampiyonası 06 – 16 Temmuz tarihleri arasında Antigua – Karayipler‘ de gerçekleşti. Bu hafta hem Milli Takımımız için, hem de daha önce haberini verdiğimiz Bodrum’ un aday olduğu 2021 Optimist Avrupa ve Dünya Şampiyonaları ev sahipliği oylaması için önemliydi.

65 milletten 255 genç yelkencinin tek filo olarak mücadele ettiği Şampiyona’ da

KIZLARDA, OKYANUS ARIKAN DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ

ERKEKLERDE, CAN ERTÜRK DÜNYA DÖRDÜNCÜSÜ 

BRAVO OKYANUS, BRAVO CAN…

Milli Takımımız Can Ertürk (Göztepe SK Yelken Şubesi), Okyanuz Arıkan – Alp Namdar – Mert Aydoğan – Mustafacan Öztuncel (A.R.M Urla Yelken Gençlik ve Spor Kulübü)’ den oluştu ve TYF Antrenörü Alican Selcik ve A.R.M Urla Yelken Antrenörü Gürbüz Arıkan teknik kadro olarak görev aldı; antrenörlerimizi motivasyonu ve tekniği oldukça zor olan bu haftada başarıları için tebrik ederiz. Her tür rüzgar ve hava şartında Altın ve Gümüş Gruplarda 12 ve Bronz ve Zümrüt Gruplarda 10 yarış üzerinden sonuçlanan şampiyonada; Can Ertürk (Göztepe SK YŞ) Dünya Dördüncüsü, Okyanus Arıkan Genel Klasmanda 33. ve Kızlarda Dünya Üçüncüsü, Alp Namdar 65., Mert Aydoğan 98. ve Mustafacan Öztuncel (A.R.M Urla Yelken) 130. oldular. Milli Takımımız aynı zamanda Optimist Dünya Şampiyonası Takım Yarışı‘ nda 65 ülke arasında ilk onaltıda final maçları sonunda 13. oldu. Detaylı Sonuçlar için TIKLAYIN

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Dünya Şampiyonası ayrı bir rekora da sahip oldu; İtalyan Marco GRADONİ üst üste 2017 – 2018′ den sonra üçüncü kez Dünya Şampiyonu ünvanını kazandı. Spor adına ve İtalyanlar için büyük bir gurur.

 

 

2021 Optimist Avrupa ve Dünya Şampiyonaları ev sahipliğine aday olan BODRUM ise yapılan ikinci tur oylamalarda 2021 Optimist Dünya Şampiyonası‘ nı kazandı. Antigua’ daki Şampiyonalar sunumunu Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, B.B. Bodrum Spor Kulübü Yelken Şubesi Antrenörü Serdar Çiçek ile beraber Milli Hakemimiz Aylin Aybers Suntay yaptı. 2021 Optimist Dünya Şampiyonası Bodrum‘ da 04 – 14 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Milli Takımımız ‘Takım Fotoğrafı’ kategorisinde de üçüncü oldu.

Yazımızın başlığı gibi ANTİGUA’ DA MÜTHİŞ BİR ŞEYLER OLDU!

Demek ki olabiliyor, oluyor! Her şey bu kadar müthiş, güzel ve gurur verici iken şimdi düşünmemiz gereken, özellikle Optimist ve Laser sınıflarındaki bu genç yetenekleri nasıl daha ileriye taşıyacağız? Henüz keşfedemediğimiz, çok ta uzak olmayan geçmişte Avrupa ve Dünya sıralamaları ile göz dolduran ama hayatın içinde izleyemediğimiz genç yetenekleri nasıl kazanacağız? Neyi eksik yapıyoruz? Neyi yanlış yapıyoruz?

Ödül alan tüm genç yetenek yelkencilerimizi, Milli Takımımızı, üzerinde emekleri olan tüm antrenör ve kulüpleri gönülden kutlarız.

16/07/2019 – 13:35           Photo:©Matias Capizzano, Gürbüz Arıkan

 

Puerto Sherry’ de Şampiyon PROVEZZA

52 Super Series 2019‘ un ikinci ayağı “Puerto Sherry 52 Super Series Royal Cup” 18 – 22 Haziran tarihlerinde Cadiz – İspanya‘ da günde iki yarış olmak üzere 10 yarış ile sonuçlandı.

PUERTO SHERRY ROYAL CUP ŞAMPİYONU VE 52 SUPER SERIES GENEL SIRALAMASININ LİDERİ PROVEZZA OLDU

PROVEZZA Minorka’ da kılpayı kaçırdığı şampiyonluğu Cadiz’ de kazandı. Sekiz TP52′ nin mücadele ettiği yarışlar gene çok heyecanlı geçti. İlk gün yapılan iki yarış sonunda lider durumda olan PROVEZZA, ikinci gün yapılan yarışlar sonunda 6. sırada yer aldı. Üçüncü ve dördüncü günlerde yapılan yarışlar sonrası da üçüncülüğünü korudu ve son yarış gününe, önünde üç puan farkla ikinci AZZURRA ve önünde dört puan farkla lider BRONENOSEC sıralamasıyla başladı. Dokuzuncu yarışla beraber sıralama değişti, AZZURRA liderliğe, PROVEZZA ikinciliğe çıkarken BRONENOSEC üçüncülüğe düştü. Her şeyin kaderi olan onuncu ve son yarışta dördüncü olan PROVEZZA 38 puanla şampiyon oldu. Son yarıştaki risk, AZZURRA lehinde olan aralarındaki bir puanlık farkın getireceği eşitlik olması halinde iki birinciliği olması nedeniyle AZZURRA’ nın şampiyonluğu almasıydı. Ama öyle olmadı, yarış ta zaten budur; hep daha iyi olmak zorundasınızdır. PROVEZZA bu sonuçla 52 Super Series Genel Sıralamasında da liderliğe oturdu. 

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Serinin üçüncü ayağı “Cascais 52 Super Series Sailing Week” 16 – 20 Temmuz 2019‘ da Cascais – Portekiz‘ de düzenlenecek. PROVEZZA’ nın başarılarını takip etmeye devam edeceğiz. Şansları bol olsun…

Tebrikler PROVEZZA, sizinle gurur duyuyoruz…

24/06/2019 – 12:00                                        Foto: ©Martinez Studio

BODRUM – 2021 IODA Şampiyonalarına Aday

BODRUM, 2021 OPTİMİST AVRUPA VE DÜNYA ŞAMPİYONALARINA ADAY OLDU

IODA (Uluslararası Optimist Dingi Birliği)’ nın 2021 IODA Etkinlikleri Teklifleri 01 Mayıs 2019′ da kapandı. Dünya Şampiyonasına dört, Avrupa ve Asya & Okyanusya Şampiyonalarına iki ve Afrika, Güney Amerika, Kuzey Amerika ve Avrupa Takım Yarışı Şampiyonalarına birer ülke teklif vererek aday oldu.

2013 yılından beri BIOR (Bodrum International Optimist Regatta) uluslararası optimist yarışlarını her yıl Bodrum Belediyesi Bodrumspor Kulübü Yelken Şubesi kesintisiz olarak başarıyla ve yükselen bir grafikle organize ediyor.

2021 AVRUPA ŞAMPİYONASI Adayları

  • ESP – Real Club Nautico El  Pto. Sta. Maria, Bay of Cadiz, ESP – June 20 to 26
  • TUR – Bodrum, TUR – June 12 to 19

2021 DÜNYA ŞAMPİYONASI Adayları

  • CHN – Qingdao Administration Center of Sailing Sport, Qingdao, CHN – July 1 to 11
  • LAT – Liepaja, LAT – July 19 to 29
  • MEX– Vallarta Yacht Club, Banderas Bay – Riviera Nayarit, MEX – May 23 to June 1
  • TUR – Bodrum, TUR – September 2 to 12

Tarihleri değişkenlik gösterebilecek şampiyonaların sunumları Antigua’ da Dünya Şampiyonası’ nda yapılacak. Oylama ise 13 Temmuz 2019 IODA Yıllık Genel Toplantısı’ nda gerçekleşecek.

Eşsiz doğa – deniz – rüzgar şartlarına ve organizasyon yeteneğine sahip Bodrum’ umumuza, ülkemize başarılar ve bol şans dileriz…

20/06/2019 – 05:45

Minorka’ da kılpayı kaçan Şampiyonluk

52 Super Series 2019‘ un ilk ayağı “Menorca 52 Super Series Sailing Week” 21 – 25 Mayıs tarihlerinde Minorka – İspanya‘ da gerçekleşti. Ergin İmre‘ nin 2012 yılından beri katıldığı ve 2015 ve 2016 yıllarında Dünya Üçüncüsü, 2017′ de Miami Royal Cup’ ta Üçüncü ve aynı yıl Puerto Portals’ ta birinci olduğu TP52 PROVEZZA Yelken Takımı 21 – 25 Mayıs haftası çok heyecanlı yarışlar yaşadı.

PROVEZZA ‘MENORCA 52 SUPER SERIES SAILING WEEK’ TE İKİNCİ OLDU

21 Mayıs ilk yarış günü sonunda 6.lık ve 3.lük sıralaması ile seriye 4. durumda başladılar. 22 Mayıs günü yarış yapılamadı. 23 Mayıs üçüncü yarış günü kazandıkları 3.lük ve 1.lik ile 3. duruma yükseldiler. 24 Mayıs dördüncü yarış gününde aldıkları 8.lik ve 3.lük ile 21 puanı olan QUANTUM RACING’ in ardından 24 puanla ikinciliğe yerleştiler. Onları 25 puanla PLATOON izledi. En heyecanlı gün 25 Mayıs son yarış günü oldu. Yedinci yarışta birinci olunca PROVEZZA liderliğe oturdu. Sekizinci son yarışta 4. oldu ve PLATOON kazandığı 1.lik ve toplamda 28 puanla şampiyon oldu. PROVEZZA sekizinci yarışta 3. olsaydı PLATOON ile eş puanda olacak ama iki birinciliği olduğu için beraberlik lehine bozulacak ve şampiyon olacaktı. Böylece sonunda 29 puanla ikinci oldu. 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Kötü puan atmasız gerçekleşen 52 Super Series’ e PROVEZZA çok iyi başladı. Serinin ikinci ayağı “Puerto Sherry 52 Super Series Royal Cup” 18 – 22 Haziran 2019‘ da Cadiz – İspanya‘ da düzenlenecek. PROVEZZA’ nın başarılarını takip etmeye devam edeceğiz. Şansları bol olsun…

provezza prize

PROVEZZA’ yı tebrik ederiz, sizinle gurur duyuyoruz…

04/06/2019 – 09:38                                           Foto: ©Max Ranchi, ©Martinez Studio

Yelkencilerimiz yurtdışında yarıştı

470 Açık Avrupa Şampiyonası 06 – 14 Mayıs 2019 tarihlerinde SanRemo – İtalya‘ da yapıldı. Erkeklerde tek ekip ile katıldığımız şampiyonada Olimpik yelkencilerimiz Deniz Çınar – Ateş Çınar Kardeşler (Fenerbahçe Doğuş Yelken) 70 ekip arasında (genelde 6.) Avrupa dördüncüsü oldular. Altı (6) yarış gününde 11 yarış + 1 Madalya Yarışı planlı şampiyona, 6 yarışın sonunda Madalya Yarışı ile son buldu. 470 Kadınlarda katılan ekibimiz olmadı. Detaylı Sonuçlar

2019 Finn Open European Championship, 10-18 May 2019 Athens International Sailing Center, Greece

Finn Açık Avrupa Şampiyonası 10 – 18 Mayıs 2019 tarihlerinde Atina – Yunanistan‘ da gerçekleşti. 2020 Tokyo kotasını getiren Olimpik yelkencimiz Alican Kaynar (Fenerbahçe Doğuş Yelken) 84 yelkenci arasında (genelde 6.) Avrupa dördüncüsü ve Milli yelkencimiz Can Akdurak (Solo Yelken Gençlik ve Spor Kulübü) (genelde 57.) 44. oldular. Beş (5) yarış gününde 10 yarış + 1 Madalya Yarışı programlı şampiyona, 8 yarışın ardından Madalya Yarışı ile tamamlandı. Detaylı Sonuçlar

Laser Standart ve Laser Radial Kadınlar Avrupa Şampiyonaları 18 – 25 Mayıs 2019 tarihlerinde Porto – Portekiz‘ de sonuçlandı. Her iki şampiyonada altı (6) yarış gününde planlı olan 12 yarış tamamlandı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Laser Standart’ ta 105 yelkenci arasında Milli yelkencilerimiz; Alp R. Rodopman (Fenerbahçe Doğuş Yelken) 32., Alp Baltalı (İstanbul Yelken Kulübü) 69., Berkay Abay (Fenerbahçe Doğuş Yelken) 71. ve Mehmet Duran Dinç (Galatasaray SK Yelken Şubesi) 73. olarak bitirdi. Detaylı Sonuçlar

Laser Radial Kadınlar’ da 91 yelkenci arasında; 27 Nisan – 4 Mayıs tarihleri arasında Hyeres-Fransa’ da düzenlenen Olimpik Fransa Yelken Haftası’ nda 50 tekne içinde 5. olan Milli Yelkencimiz Ecem Güzel (Galatasaray SK Yelken Şubesi) 11. ve 2020 Tokyo kotasını getiren Olimpik yelkencimiz Nazlı Çağla Dönertaş (Fenerbahçe Doğuş Yelken) 22. oldular. Detaylı Sonuçlar

Laser 4.7 Avrupa Şampiyonası 18 – 25 Mayıs 2019 tarihlerinde Hyeres – Fransa‘ da yapıldı. Altı (6) yarış gününde planlı olan 12 yarış ile sonuçlar alındı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Erkeklerde 267 yelkencinin mücadele ettiği şampiyonada; U16 kategorisinde Derin Baytur (Karşıyaka SK Yelken Şubesi) Avrupa dördüncüsü (genelde 24.), Alican Uğurlu (Karşıyaka SK Yelken Şubesi) 10., Umut Eyriparmak (Turgutreis Yelken Kulübü) 15., Batu Özonur (B.B Bodrumspor Yelken Şubesi) 16., Uygar Kızılkaya (Karşıyaka SK Yelken Şubesi) 18., Tarhan Öğütçü (Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü) 43., Cem Boren Koçer (İstanbul Yelken Kulübü) 51., Arda Göreci (İstanbul Yelken Kulübü) 54. ve Ali Berk Birer (İstanbul Yelken Kulübü) 75. oldular. Kızlarda 130 yelkenci arasında Zülal Alev Erkan (Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübü) 23. ve İrem Sütlü (İskenderun Yelken İhtisas ve Su Sporları Kulübü) 40. sırada şampiyonayı tamamladılar. Erkekler Detaylı Sonuçlar   U16 Detaylı Sonuçlar   Kızlar Detaylı Sonuçlar

23 – 26 Mayıs 2019 tarihlerinde Venedik – İtalya‘ da düzenlenen 33. Marco Rizzotti Trofesi Optimist Takım Yarışı’ nda A.R.M Urla Yelken Gençlik ve Spor Kulübü ülkemizi temsil etti.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Okyanus Arıkan, Alp Namdar, Mert Aydoğan, Mustafacan Öztuncel’ den oluşan takımın antrenörlüğünü ve Takım Liderliğini Gürbüz Arıkan yaptı. Trofeye 11 ülkeden 17 takım katılırken, 11 takım Milli Takım ve 6 takım da kulüp takımı olarak yarıştı. 16 eleme grubu maçında 13 galibiyet elde ederek dörtlü Final Grubu’ na kalan takımımız Yarı Finalde İtalya’ ya kaybetti ve üçüncülük maçında Amerika’ yı 2-0 yenerek Tayland ve İtalya’ nın ardından üçüncü oldu. Detaylı Sonuçlar

Tüm yelkencilerimizi, antrenörlerimizi ve emeği geçen her kurum ve herkesi kutlarız.

02/06/2019 – 12.48